• SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE TEATRU KURTYNA

          • 12 grudnia 2023r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili aktorzy Teatru Profilaktycznego Kurtyna z Krakowa. Zaprezentowali dwa spektakle dla uczniów w dwóch kategoriach wiekowych.

            Bajka profilaktyczna „Dziki zachód” skierowana była do przedszkolaków i dzieci z klas I – III. Przedstawiona historia kowboja o imieniu Maurycy oraz Indianki Danuty pokazała, jak najważniejszym obecnie dla dzieci skarbem jest smartfon. Maurycy, wykonując swoje zadanie poprzez różnorodne ćwiczenia, taniec, czytanie książek, używanie magicznych słów, nauczył dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem oglądali przedstawioną bajkę.

            Natomiast uczniowie klas IV – VII obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „Dwa bieguny”, którego tematem były przemoc fizyczna i psychiczna oraz używki stosowane przez rodziców w domach nastoletnich bohaterów. Rafał, zdominowany przez krzykliwą matkę, zaprzyjaźnia się z nową koleżanką. Odkrywa wówczas, że i ona ma problemy w domu, z którymi sama nie może sobie poradzić. I wtedy z pomocą przychodzi jej Rafał.

            Przedstawienia profilaktyczne uświadomiły uczniom, z jakimi problemami muszą mierzyć się współcześni nastolatkowie. Ukazały także skuteczne sposoby wyjścia z trudnych sytuacji.

            Dziękujemy aktorom Teatru Kurtyna za cenne wskazówki przekazane głosem, gestem, mimiką oraz niezwykłymi, a mimo to codziennymi sytuacjami z życia.

          • MUZYCZNE WYZWANIE CHRUMASA- PROGRAM UNII EUROPEJSKIEJ DLA SZKÓŁ

          • Od wielu lat w naszej szkole w ramach programu dla szkół „Owoce i warzywa w szkole” dzieci otrzymują owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Głównym jego celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom zdrowych produktów mlecznych i owocowo – warzywnych.

            W ramach tego programu uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach dotyczących zdrowego żywienia na temat „II śniadanie – dla ucznia doładowanie”. Najpierw obejrzeli film edukacyjny „Ekipa Chrumasa gotuje”, z którego dowiedzieli się wielu informacji na temat wartości odżywczej produktów żywnościowych, owoców i warzyw oraz co z nich można przygotować. Następnie rozmawiali z nauczycielami o zgromadzonych w klasie produktach spożywczych, piramidzie zdrowego odżywiania oraz jakie składniki powinno zawierać śniadanie, a zwłaszcza drugie śniadanie w szkole. Kolejnym zadaniem było wspólne wykonanie kanapek na drugie śniadanie z produktów przyniesionych przez dzieci. Pomysły na różne kompozycje były bardzo ciekawe, współpraca zgodna. Dzieci dzieliły się i wymieniały dodatkami do swoich kanapek. Na koniec była degustacja przygotowanych kanapek: kolorowych, smacznych i zdrowych.

            Wyżej wymienionym programem objęci zostali także uczniowie klas IV – V. Na godzinie wychowawczej zapoznali się z piramidą zdrowego odżywiania oraz zasadami przygotowywania zdrowych posiłków. Na kolejnej lekcji przygotowali drugie śniadanie, kierując się poznanymi zasadami. Przed rozpoczęciem pracy pamiętali, by dokładnie umyć ręce oraz przyniesione warzywa czy owoce. Następnie pracowali w grupach, przygotowując pożywny posiłek z produktów w wylosowanych kolorach:

            grupa I – czerwono-żółty, grupa II – biało-zielony, grupa III – zielono-żółty.

            Wszyscy zaangażowali się w przygotowanie wartościowego drugiego śniadania i z radością pracowali w grupach. Kiedy wszystko było już gotowe, zasiedli do wspólnego posiłku i delektowali się zdrowymi smakami.

            Uczestnictwo w unijnym programie „Owoce i warzywa w szkole”, które w tym roku nosiło hasło „Muzyczne wyzwanie Chrumasa”, dostarczyło uczniom niezbędnej wiedzy dotyczącej zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

          • CYRK "SZOK" W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 07.12.2023 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z ukraińskiego cyrku „Szok”. Na sali zapanowała magiczna aura i można było obejrzeć ciekawe sztuczki i triki cyrkowe. Były pokazy gołębi i piesków. Wystąpili także: „słoń” i „biały miś" . Uczniowie naszej szkoły mogli spróbować swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy, co wzbudziło radość wszystkich uczestników. Występ cyrkowy dostarczył wszystkim zebranym mnóstwo miłych wrażeń i przeżyć.

          • PROJEKT CZYTELNICZY INSTYTUTU KSIĄŻKI "MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK"

          •  Dnia 6 grudnia 2023r. odbyło się uroczyste wręczenie przez panią dyrektor Halinę Jurek książek uczniom klasy 1 ufundowanych przez Instytut Książki w ramach projektu Wyprawka Czytelnicza dla Pierwszoklasisty. 

            Kampania ma na celu zachęcić do regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych - rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.

            Akcja wręczenia książkowego prezentu odbyła się w magicznym mikołajkowym nastroju pełnym radości i życzliwości.Pani dyrektor wyraziła głęboką nadzieję, że miłość do książek i pasja czytania będą towarzyszyć uczniom na co dzień w zdobywaniu wiedzy i poszetrzaniu horyzontów.

          • KONKURS NA ILUSTRACJĘ I OPIS BOHATERA ULUBIONEJ KSIĄŻKI

          • W ramach wieloletniego programu  – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025” w listopadzie w naszej szkole został zorganizowany konkurs na ilustrację i opis bohatera ulubionej książki w dwóch kategoriach wiekowych. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III oraz IV – VII, którzy zdobyli następujące miejsca:

            W kat. I

            Magdalena Nykiel – I miejsce

            Nikola Herbut – II miejsce

            Maksymilian Wojewoda – III miejsce

            Wyróżnienia: Nikola Marszałek i Mateusz Domaradzki.

            W kat. II

            Oliwia Wolanin – I miejsce

            Jadwiga Sowa – II miejsce

            Milena Folcik – III miejsce.

            Zwycięzcy za swoje prace otrzymali piękne nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczniom niezwykłej wyobraźni i pomysłowości, a także zdobytych miejsc! Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

          • WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

          • 6 grudnia jak dobrze wiecie

            Św. Mikołaj chodzi po świecie

            Niesie swój worek niezmordowanie

            I każde dziecko prezent dostanie

            W tym dniu do naszej szkoły oczywiście też zagościł Mikołaj, ten  najprawdziwszy bo Święty. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci tych młodszych i tych trochę starszych, których obdarowuje wspaniałymi prezentami. Za oknem tego dnia panowała typowo zimowa atmosfera, a w salach i na korytarzach dominował kolor czerwony. Z tej okazji słodkościami częstowała Rada Rodziców i Pani Dyrektor, która życzyła wszystkim uczniom tych wymarzonych i najpiękniejszych upominków. Jak co roku jednak Święty Mikołaj najdłużej zagościł w oddziale przedszkolnym, bo tam dzieci wyczekiwały go z ogromną niecierpliwością. Najpierw przedstawiły swoje umiejętności artystyczne, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i wręczyły laurkę, a później po krótkiej rozmowie nadeszła długo oczekiwana chwila rozdawania prezentów i pamiątkowych fotografii. Emocje były ogromne, a radość jeszcze większa. Dzieci podziękowały Mikołajowi za prezenty, a on zapewnił wszystkich, że wróci za rok. Jeżeli ktoś wątpił w istnienie Św. Mikołaja to na pewno już rozwiał swoje wątpliwości.

            Miło jest otrzymywać prezenty, a jeszcze milej jest móc obdarować innych, dlatego pamiętajmy o wszystkich, którzy potrzebują pomocy!

          • MIKOŁAJKOWE DEBIUTY

          • Gratulujemy uczniowi klasy I Maksymilianowi Wojewodzie zakwalifikowania się do finału XXVIII Konkursu Piosenki "Mikołajkowe Debiuty" i życzymy sukcesu w finale!

          • ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich uczniów naszej szkoły zabawę andrzejkową. Dyskoteka przebiegała w atmosferze zabawy, wróżb i magii. Chętne osoby były przebierane za różne postacie. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w różnorodnych wróżbach. Mogli dowiedzieć się, co spotka ich w najbliższym czasie i jaka czeka ich przyszłość. Było tradycyjne lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżby z kart i magicznej kuli, a także zabawy i konkursy dla najmłodszych.

            Po zakończonej zabawie uczniowie zmęczeni jednak pełni radości wrócili do domów z nadzieją, iż te dobre wróżby im się spełnią.

          • AKCJA BohaterON W TWOJEJ SZKOLE 2023

          • Nasza szkoła wzięła udział w "Akcji BohaterON w Twojej Szkole 2023". W ramach kółka z języka polskiego w kl. VII zrealizowaliśmy cztery lekcje w oparciu o udostępnione materiały dotyczące tej akcji. Były to: Godzina "W", Uparte serce tego miasta oraz Co za historia.

            Uczniowie klasy VII z dużym zainteresowaniem obejrzeli filmy dotyczące Powstania Warszawskiego. Z przejęciem wysłuchali historii ludzi biorących udział w powstaniu, a także zgłębili wiedzę z zakresu bolesnych wydarzeń Ojczyzny z 1944r. Po obejrzeniu i wysłuchaniu przygotowanych materiałów chętnie angażowali się w dyskusje, zadania, pracę reporterską oraz w pracę w grupach, podczas której przygotowali infografiki metodą 5W+H.

            Udostępnione materiały oraz podjęte przez uczniów działania przyczyniły się do lepszego poznania historii związanej z Powstaniem Warszawskim oraz z losami bohaterów i zwykłych mieszkańców stolicy. Była to dla nas cenna lekcja historii.

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • 27 listopada nasi uczniowie: Maria Bogusz, Natalia Stokłosa, Karolina Domaradzka, Milena Folcik i Piotr Wolanin  reprezentowali szkołę w Gminnym Konkursie Wokalnym i Recytatorskim pod hasłem "Dźwięki wolności", w którym zajęli wysokie miejsca.

            W części recytatorskiej:

            kat II:

            II miejsce - Karolina Domaradzka, kl. VII

            III miejsce - Piotr Wolanin, kl. VII

            W części wokalnej:

            I kat:

            III miejsce - Maria Bogusz, kl. IV

            II kat:

            wyróżnienie - Milena Folcik, kl. VII

            Serdecznie gratulujemy uczniom wspaniałych talentów oraz wysokich miejsc!

          • PROJEKT: KLIMAT!

          • Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
             

            Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

            Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych przeprowadził uczniów Tomek Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

            Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

            Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

            W ramach akcji edukacyjnej w klasie VII dnia 14 listopada i 17 listopada na lekcji geografii przeprowadzono zajęcia edukacyjne o zmianach klimatycznych i sposobach ich zapobiegania. Lekcje cieszyły się dużym zaineresowaniem, a uczniowie zdobyli dużo przydatnych informacji, które w przyszłości zaoowocują większą świadomością ekologiczną.

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

          • PRZYJACIELEM MISIA JESTEM JA

          •     25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Jak wszystkim wiadomo Miś jest najlepszym przyjacielem każdego dziecka.Dlatego w miniony piątek dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III przyniosły do szkoły swoje ulubione misie, a dzień upłynął w bardzo radosnej i wesołej atmosferze. Najpierw dzieci wysłuchały historii powstania tej zacnej maskotki, poznały różne znane na całym świecie misie, tańczyły i śpiewały do różnych misiowych utworów. Gry i zabawy interaktywne pozwoliły im wykazać się umiejętnością spostrzegawczości, pamięci i logicznego myślenia. Były piękne prace plastyczne, opaski z misiami i smaczne misiowe przekąski, ale najwięcej radości sprawiła niespodziewana wizyta Pani Misiowej. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały opowiadania pt. „Złotowłosa i trzy misie”, a później wesoło bawiły się razem z pięknym białym pluszowym misiem. Na koniec wszyscy otrzymali dyplomy Przyjaciela Misia i zrobili pamiątkowe fotografie. Bardzo dziękujemy Pani Natalii Fic z Biblioteki Publicznej w Baryczy za współpracę i udział w tej cudownej dla wszystkich zabawie.

          • SUKCES NASZYCH NAUCZYCIELI

          •      W dniu 23 listopada 2023 r. w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbyła się uroczysta Gala wręczania Podkarpackiego Certyfikatu Edukacyjnego oraz Certyfikatu Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie.

               Certyfikat Podkarpackiej Akademii Innowacji Pedagogicznych  przyznano wyróżnionym nauczycielom – innowatorom, którzy wprowadzają nowoczesne metody nauczania, innowacje w edukacji, rozwijają umiejętności cyfrowe oraz podnoszą jakość nauczania.

                  Takie wyróżnienie z rąk Pani Krystyny Wróblewskiej Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich  otrzymało czterech nauczycieli naszej szkoły: Pani Halina Jurek, Pani Mariola Sowa, Pani Małgorzata Bogusz i Pani Beata Pomykała – Sapa.

                      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • WYCIECZKA DO RZESZOWA I JASIONKI

          •      22 listopada dla wszystkich uczniów naszej szkoły został zorganizowany wyjazd do Rzeszowa i Jasionki.

                 Przedszkolaki i dzieci kl. I - II, pod opieką rodziców i wychowawców, świetnie się bawiły, korzystając z atrakcji zapewnionych im w "Kolorowym Świecie". Dobrej zabawie i radości nie było końca.

                  Natomiast starsi uczniowie z klas III - VII zwiedzali w tym czasie Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz. W ośrodku tym zapoznali sie z bogatą ofertą programową dotyczącą takich specjalizacji jak: lotnictwo, kosmonautyka, informatyka i telekomunikacja oraz szeroko rozumiana jakość życia. Obiekt ten, stanowiący przestrzeń dla umysłu, odważnej wyobraźni oraz niezaspokojonej ciekawości odkrywcy, liczy około 200 interaktywnych eksponatów, a także 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: Fablab, Pracownia Robotyka, Pracownia Biologia i Ekologia, Pracownia Chemia, Pracownia Fizyka. Uczniowie mogli więc do woli eksperymentować, pytać, testować, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania.

                 Ostatnim punktem wycieczki był McDonald’s, gdzie wszyscy mogli zrealizować smakowe marzenia.

               Wyjazd ten zapewnił wszystkim uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń związanych z nauką i zabawą.

                  Zapraszamy do fotorelacji!

          • XIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          •    Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących matematyką.

               17 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się finał XIII Światowego Dnia Tabliczki mnożenia (ŚDTM).Była to inicjatywa skierowana nie tylko dla uczniów, ale i dorosłych. Jej główne motto to ”Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Od rana na wszystkich przerwach komisja w składzie 3- ch uczniów z klas IV-V  na korytarzu szkolnym  egzaminowała wszystkich chętnych: uczniów, nauczycieli i rodziców z tabliczki mnożenia wręczając za poprawne odpowiedzi certyfikaty.

                 Do akcji włączyli się również przedszkolaki, którzy korzystali z pomocy nauczyciela oraz  wspomagali się liczydłem.

                 Patrole egzaminacyjne przeprowadziły  konkurs w formie „minutówki” – w ciągu 1 minuty należało rozwiązać jak najwięcej przykładów z tabliczki mnożenia.Mistrzami Tabliczki Mnożenia zostali:

            Maksymilian Wojewoda- kl.I

            Magdalena Bryś – kl.II

            Magdalena Nykiel – kl.III

            Jan Sowa – kl.IV

            Kamil Pilch – kl.V

            Nikodem Herbut – kl.VI

            Piotr Wolanin – kl. VII

             

                 Najlepszych „znawców” tabliczki mnożenia nagrodzono, a sam udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu, oprócz walorów edukacyjnych, dostarczył dzieciom sporo zabawy i dobrego humoru. 

                 Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w akcji!

             

          • WIZYTA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

          •       13 listopada, z inicjatywy Pani Natalii Fic, w Bibliotece Publicznej w Baryczy zostało zorganizowane spotkanie uczniów kl. IV - V z Panią Agnieszką Seńko, pracownikiem KRUS w Brzozowie. Celem tego spotkania było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstw rolnych.

                        Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie pt. "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy". Wysokie miejsca zajęli w nim: Szymon Szklanny, Dominik Domaradzki, Natalia Stokłosa, Jan Sowa oraz Lena Herbut. Laureaci konkursu i wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody, które dostarczyły im mnóstwo radości.

                        Dziękujemy Pani Agnieszce za cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa.

          • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA

          •      10 listopada o godzinie 11.11 społeczność naszej szkoły dołączyła do corocznej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. W obecności pocztu sztandarowego szkoły, w galowych strojach oraz z flagami Polski w rękach uroczyście odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.

                   Po wyprowadzeniu pocztu sztandarowego uczniowie klas VI – VII zaprezentowali montaż słowno–muzyczny poświęcony Ojczyźnie w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa. Uczciliśmy ten dzień głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Zwieńczeniem uroczystości była przemowa Pani Dyrektor Haliny Jurek o postawie patriotycznej Polaków zarówno w czasach dawnych, jak i współczesnych.

                    Tego dnia uświadomiliśmy sobie, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom, którzy poświęcili siebie dla wolności kolejnych pokoleń.

                        Uroczystość przygotowali: p. Gabriela Szeliga i p. Adam Stec.