• UDZIAŁ W PROJEKCIE

 • SPOTKANIE WIGILIJNE 2018 - Obrazek 1

  21 grudnia był wyjątkowym dniem w szkole w Baryczy - dniem, kiedy cała społeczność szkolna zasiadła przy wigilijnym stole. W tych wyjątkowych chwilach towarzyszył nam, ks. Krzysztof Pichur. Tradycyjnie wigilię rozpoczynaliśmy od jasełek.  Natomiast w tym roku rozpoczęliśmy naszą wigilię od   miuzicalu „Nikogo nie widać na horyzoncie”  przygotowanego przez młodzież szkolną pod kierunkiem pani katechetki Aldony Dydek i pani Joanny Sadowskiej. Spektakl przeniósł nas w dawną epokę  w jakiej przyszło żyć Polakom w trudnych czasach niewoli  oraz  przybliżył uczucia towarzyszące rodzinom   oczekującym na powrót męża i ojca do domu.  

  Polskie kolędy są wyrazem uczuć Polaków w różnych okresach historycznych. Są poezją z dodatkiem pięknych melodii i rytmów walca lub poloneza. Poezja  tak jak każda sztuka podlega modom. A w różnych etapach naszej narodowej historii polskie kolędy przybierały charakterystyczny wyraz napięć, emocji, a nieraz nawet dramatów jakie toczyły się wśród zamieci wojny.

  Łączy je wszystkie to, że pisane były przez Polaków pod wpływem bieżących okoliczności od roku 1830 aż do dzisiaj. Walki o wyzwolenie Polski, nadziei na jej odzyskanie, radości z odzyskania niepodległości w roku 1918, rozpacz z powodu ponownej jej utraty, znowu walki, znowu rozpaczy, znowu nadziei i tak na przemian. Aż do tego roku, kiedy chcemy kolędami uczcić setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy dziś kolędami przypomnieć niektóre sceny z życia Polaków na przestrzeni wieków. Myślą przewodnią dzisiejszych rozważań będzie moment, kiedy przy polskim stole pojawiło się puste miejsce.

  Tegoroczne przedstawienie w Szkole Podstawowej w Baryczy skłoniło nas do zastanowienia się nad historią pustego miejsca przy naszym wigilijnym stole. Dziękujemy najstarszym klasom za przepięknie wykonany miuzikal. Ciekawe treści wprowadziły  nas w nastrój przezywanych świąt. Tego dnia nie zabrakło w naszej szkole życzeń, łamania się opłatkiem, symbolicznej wigilii oraz wspólnego kolędowania. Mamy nadzieję, że te radosne przeżycia będą tylko wstępem do przyjęcia nadchodzącego Chrystusa w naszych domach i sercach. Życzymy wszystkim pogodnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

  W tym dniu zostały także ogłoszone wyniki konkursu ozdób choinkowych i szopek Bożonarodzeniowych oraz wręczone nagrody.

  Na zakończenie  uroczystości pani dyrektor  uroczyście złożyła świąteczne życzenia wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom oraz zaproszonym gościom. Swoje życzenia dla wszystkich zgromadzonych wygłosił również  ks. Krzysztof.

  Boże Narodzenie kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą pełną pokoju i wzajemnej życzliwości. Taka właśnie była nasza szkolna wigilia.

   

   

 • TEATRZYK KUKIEŁKOWY

  TEATRZYK KUKIEŁKOWY - Obrazek 1

  Dnia 19 grudnia uczniowie klas młodszych  tj. 0-IV obejrzeli  teatrzyk kukiełkowy pt. " Aniołek gwiazdy wigilijnej". Przedstawienie nawiązywało do świątecznej atmosfery i przyniosło uczniom wiele pozytywnych  wrażeń  i emocji. Dzieci  z wielką uwagą przeżywały przygody bohaterów w poszukiwaniu pierwszej gwiazdki.  Na zakończenie  mogły  z bliska  przyjrzeć się  kukiełkom. Dowodem na to, iż teatrzyk wszystkim bardzo  się podobał były gromkie brawa.

 • KU NIEPODLEGŁEJ

  KU NIEPODLEGŁEJ - Obrazek 1

  Dnia 20 grudnia uczniowie klas 0-VIII i gimnazjum  uczestniczyli w pokazie historycznym "Ku niepodległej" w wykonaniu grupy artystycznej Rekonstrukto. Uczniowie zobaczyli na żywo wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe. Mogli obejrzeć stroje  z epoki  takie jak: szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich. Artyści w interesujący sposób przedstawili przebieg powstań narodowych, rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów. Uczniowie mogli poznać kulturę i sztukę patriotyczną a także wcielić się w bohaterów poprzez  stroje i  broń jakich używali powstańcy  i w czasie I wojny światowej.

 • MIKOŁAJKOWE DEBIUTY

  MIKOŁAJKOWE DEBIUTY - Obrazek 1

         4-go grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Domaradzu odbyły się eliminacje gminne konkursu Mikołajkowe Debiuty podczas, których do Finału BDK zakwalifikowała się   Maria Bogusz - uczennica kl 0  oraz Szymon Kulasiński otrzymał wyróżnienie.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • KOLEJNY SUKCES NASZEGO UCZNIA

  KOLEJNY SUKCES NASZEGO UCZNIA

  Uczeń klasy VIII  Kacper Sowa zakwalifikował się do III etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • WYJAZD NA DNI OTWARTE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ

   

  WYJAZD NA DNI OTWARTE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ - Obrazek 1

     WYJAZD NA DNI OTWARTE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ - Obrazek 2

  Dnia 22 listopada uczniowie kl. III gimnazjum oraz kl. VII-VIII uczestniczyli w programie dni otwartych Politechniki Rzeszowskiej. Koło Naukowe Studentów Chemii "ESPRIT"  przygotowało interesujące  pokazy doświadczeń chemicznych. Nie zabrakło zmieniających kolory roztworów, parujących cylindrów, doświadczeń z suchym lodem, balonami i ciekłym azotem. Każdy mógł dotknąć baniek mydlanych oraz zobaczyć i zrozumieć zachodzące reakcje. Równie fascynujące okazały się pokazy fizyczne koła "FOTON". Szczególnie realizowanie chmury w butelce za pomocą pompki rowerowej, szybkie nadmuchanie 5-metrowego balonu, wznoszenie się lampionu, silnik odrzutowy i widowiskowe zaprezentowanie zjawiska odrzutu, ilustracja prawa Bernoulliego z wykorzystaniem różnych piłek i balonów. Poza tym  ciekawym zjawiskiem była  implozja, ogniste tornado w ciemności. Ponadto zwiedziliśmy  laboratoria, Zakład Polimerów i Kompozytów Polimerowych na Wydziale Chemicznym, gdzie mogliśmy obserwować pracę studentów podczas zajęć laboratoryjnych. Uczniowie również poznali wydziały, kierunki, formy studiów i specjalności. Atrakcją dla zwiedzających była strefa wystawiennicza promująca oferty zajęć, quizy i niespodzianki.

  Tego typu ćwiczenia pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole, a czasem zainteresują młodego człowieka tak bardzo, że postanowi on rozwijać się w kierunkach matematyczno - przyrodniczych.  Dlatego udział w takich pokazach bywa nierzadko impulsem do rozwijania  zainteresowań  oraz wyboru kolejnego etapu kształcenia.

 • GMINNY KONKURS HISTORYCZNY "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ"

  GMINNY KONKURS HISTORYCZNY "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ" - Obrazek 1

  19 listopada 2018 r. w Domaradzu odbył się FINAŁ GMINNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO "DROGA DO NIEPODLEGŁEJ", w którym  uczeń naszej szkoły   Kacper Sowa zajął II Miejsce.

  GRATYLUJEMY!

 • UROCZYSTOŚĆ OBCHODÓW 100 - LECIA NIEPODLEGŁOŚCI

  UROCZYSTOŚĆ OBCHODÓW 100 - LECIA NIEPODLEGŁOŚCI - Obrazek 1

  „Ja to mam szczęście, że w tym momencie żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą…”

  ( G. Tomczak, śpiew: Janusz Radek)

        Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada to dzień szczególny w dziejach Polski i w życiu każdego Polaka. Dla naszej społeczności szkolnej to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, to symbol wiary i symbol zwycięstwa. To wyjątkowe wydarzenie w naszej szkole uczciliśmy 9 listopada, był to dzień zupełnie inny niż wszystkie dotychczas, może dlatego nawet, że wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo, odświętnie. Szkoła też była pięknie przystrojona w barwy narodowe.

              Świętowanie 100 – tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy polonezem, następnie Pani Dyrektor skierowała do nas krótkie słowo. Mówiła o tym, czym jest dla nas wolność i komu ją zawdzięczamy. Przypomniała wszystkim o życiowych wartościach i obowiązku szacunku dla symboli narodowych oraz o tym , co jest patriotyzmem w życiu każdego Polaka, każdego młodego człowieka.

  Następnie o godz. 11.11  w obecności pocztu sztandarowego, wspólnie z rodzicami i zaproszonymi gośćmi odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, czym przyłączyliśmy się do tysięcy szkół bijących "Rekord dla Niepodległej". Była to świetna okazja do poczucia wspólnoty narodowej i dumy z tego, że jesteśmy Polakami, bo naród, jak głosił nasz patron Jan Paweł II, to przede wszystkim ludzie i łączące ich więzi.

  Po wyprowadzeniu sztandaru szkoły najmłodsi uczniowie z dumą, trzymając w ręku biało-czerwone chorągiewki, wyśpiewali piosenkę "Jestem Polką i Polakiem".

  Kolejnym etapem naszego wspólnego świętowania 100- rocznicy odzuskania niepodległości było obejrzenie prezentacji multimedialnej zatytułowanej " Droga do Niepodległości". Wprowadzenie do prezentacji wygłosił nauczyciel historii.

  Po prezentacji nastąpiła najbardziej żywiołowa część - wspólne śpiewanie historycznych pieśni żołnierskich na zasadzie karaoke. Nikt nie szczędził strun głosowych. Śpiewając, prześledziliśmy  żołnierską drogę od zaborów, poprzez zrywy narodowościowe, do wolnej i niepodległej Polski. Ta część programu uczczenia święta odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniała zebranym tragiczne karty naszej ojczyzny, a także heroizm wielu pokoleń Polaków, których cierpienie, wyrzeczenia, ofiary przez lata walki, marzenia, zwykłe ludzkie emocje, doprowadziły do odzyskania przez Polskę upragnionej ,wymarzonej Ojczyzny.

  Wyśpiewując pieśni historyczne, takie jak m.in. "Rota", "Wojenko wojenko", "My pierwsza brygada", "Szara piechota" mogliśmy sobie ponownie uświadomić, że do niepodległości prowadziły różne, zawiłe drogi.

  Następnie, po krótkim wprowadzeniu nauczyciela historii, wszyscy przeszliśmy pod obelisk upamiętniający postać I. Szewczyka, naszego rodaka, ofiary zbrodni katyńskiej. Tu wysłuchaliśmy słowa ks. proboszcza, który mówił o miłości i poświęceniu się dla dobra ojczyzny, o sile wiary i sile modlitwy.

  Pod obeliskiem, został złożony biało-czerwony bukiet kwiatów, przedstawiciele społeczności szkolnej zapalili biało-czerwone znicze, a wszyscy zebrani odspiewali pieśń "Katyńskie Łzy".

  Po przejściu na halę sportową, gdzie miała miejsce uroczystość obchodów  - 100 - rocznicy odzyskania niepodległości, odbył się quiz "Wielcy Polacy", w którym mógł wziąć udział każdy chętny uczeń. Uczestnicy wypełniali arkusze odpowiedzi, które zostały zebrane. Wyniki quizu zostaną ogłoszone w piątek - 16.XI a zwycięzcy nagrodzeni.

   

 •          - Obrazek 1

    Dzień 9 listopada 2018 r., czcący 100 - rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dla każdego z nas był wyjątkowym i długo pozostanie w naszej pamięci. Chyba nie było w naszej szkole osoby, która nie zaangażowałaby się w uświetnienie tej uroczystości. Jedni słowem, pieśnią i tańcem, a inni pracą fizyczną. Wszystkim z serca dziękujemy. Szczególne podziękowania kierujemy do tych, którzy swoją obecnością uświetnili naszą  szkolną uroczystość - Ks. proboszczowi i Rodzicom naszych uczniów. My, nauczyciele, jesteśmy dumni z tego, że możemy pracować z tak mądrymi i wrażliwymi uczniami zawsze chętnie odpowiadajcymi na nasze pomysly i inicjatywy.

 • DZIECIĘCY FESTIWAL "PIOSENKA W MUNDURZE"

  DZIECIĘCY FESTIWAL "PIOSENKA W MUNDURZE" - Obrazek 1

  Finał Dziecięcego Festiwalu „Piosenka w Mundurze”

  W dniu 9 listopada w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki Zamek, odbyły się przesłuchania finałowe oraz koncert laureatów trzeciej edycji Festiwalu „Piosenka w Mundurze". Do II etapu, po wstępnych przesłuchaniach zakwalifikowało się 70 uczestników. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, komisja konkursowa przyznała III miejsce w kategorii – zespół klasa V – VIII i III Gimnazjum  Patriotycznym  Trytytkom  z naszej szkoły. Dziewczyny wystąpiły  w dwuosobowym składzie: Dorota Chyłek z klasy VI oraz Agata Sowa z klasy VII. Gratulujemy im wspaniałego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.

 • OBCHODY 100 - LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

  OBCHODY 100 - LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ - Obrazek 1

  DZIEŃ OTWARTY- 9 LISTOPADA 2018

  SZANOWNI MIESZKAŃCY WSI BARYCZ, DRODZY RODZICE!

  Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego  Jana Pawła II  w Baryczy  serdecznie zapraszają  na Uroczyste Obchody  100 – Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które odbędą się 9 listopada 2018 r. w naszej szkole. W programie: polonez , odśpiewanie hymnu z udziałem pocztu sztandarowego, rys historyczny  drogi do wolności– prezentacja, pieśni patriotyczne karaoke, księga patriotów  - prezentacja, konkursy, quizy historyczne, wystawa prac plastycznych.

  Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00.

  Serdecznie zapraszamy.

 • Program "Polska - moja Ojczyzna"

   

  Program "Polska - moja Ojczyzna" - Obrazek 1Program "Polska - moja Ojczyzna" - Obrazek 2Program "Polska - moja Ojczyzna" - Obrazek 3

  27 września uczniowie młodszych klas uczestniczyli w programie edukacyjnym "Polska - moja Ojczyzna". Celem przewodnim spotkania było przybliżenie i wyjaśnienie słowa patriotyzm, a także uświadomienie dzieciom, że zamieszkują na szczególnym skrawku Ziemi - zwanym Ojczyzną.

  Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Rozwiązywały zagadki związane z Polską na tablicach edukacyjnych. Prawidłowe odpowiedzi odsłaniały kolejne części zakrytej planszy, zawierającej wiersz Władysława Bełzy zwany "Katechizmem polskiego dziecka".

  Wszyscy uczniowie otrzymali "Dyplom Małego Patrioty", a szkoła certyfikat "Szkoła Patriotów" za udział w akcji "Polska - moja Ojczyzna".

  Na zakończenie uczniowie pozowali do zdjęć w strojach Powstańców.

  Udział w programie był niezapomnianą lekcją patriotyzmu, która uświadomiła uczestnikom, że należy być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami.

   

   

   

 • Wyjazd do teatru "Maska"

  Wyjazd do teatru "Maska"

  24 października 2018 r. uczniowie kl. 0 - II obejrzeli spektakl teatralny pt. "Dokąd pędzisz, koniku?" w teatrze "Maska" w Rzeszowie. Historia małego konika to była poetycka opowieść o wolności, prawdzie i przyjaźni.

 • Pasowanie pierwszoklasistów

  Pasowanie pierwszoklasistów

  23 października odbyła się uroczystość przyjęcia najmłodszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Na początku wychowawczyni kl. I serdecznie przywitała przybyłych gości, a zwłaszcza pierwszoklasistów i ich rodziców. Uczniów powitał również przewodniczący szkoły. Potem wiersze recytowali uczniowie kl. II. Następnie pierwszoklasiści śpiewali piosenki i recytowali wiersze, czym udowodnili, jak dużo już nauczyli się przez dwa miesiące nauki. Wykazali się także znajomością " Katechizmu polskiego dziecka". Po wykonanych zadaniach złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Akt ślubowania potwierdzili odciskami palców. Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania dzieci na uczniów naszej szkoły, wręczyła im pamiątkowe dyplomy i pogratulowała.

  Ten dzień pozostanie z pewnością na długo w pamięci pierwszoklasisów, gdyż zobowiązali się rzetelnie wypełniać obowiązki szkolne jako pełnoprawni uczniowie szkoły.

  Uroczystość przygotowała p. Mariola Sowa.

   

 • Sukces naszego ucznia

  Sukces naszego ucznia

  Kacper Sowa, uczeń kl. VIII,  wziął udział w II etapie Gminnego Kunkursu Historycznego DROGI DO NIEPODLEGŁEJ, który odbył się 18 października w Domaradzu i zakwalifikował się do III etapu.

  Ponadto Kacper zakwalifikował się do II etapu (rejonowego) konkursu przedmiotowego z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.

  Gratulujemy i trzymamy kciuki!Sukces naszego ucznia - Obrazek 1

 • Dzień Patrona Szkoły

  Dzień Patrona Szkoły

  16 października jest datą szczególną w życiu naszej społeczności szkolnej. Tego dnia wspominamy rocznicę nadania imienia Ojca Świętego Jana Pawła II naszej szkole oraz przeżywamy rocznicę wyboru Metropolity Krakowskiego Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

  By uczcić te wydarzenia, przemaszerowaliśmy wraz z pocztem sztandarowym do Kościoła i uczestniczyliśmy we Mszy św. Z kościoła udaliśmy się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie odśpiewaliśmy "Barkę", złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicz. Dalsza część uroczystości miała miejsce na hali sportowej. Na początku Pani Dyrektor powitała Pana Wójta, Księdza Proboszcza, rodziców, uczniów i nauczycieli. W swym przemówieniu wspominała Jana Pawła II jako wielkiego człowieka, patrona, autorytet i wzoru do naśladowania. Następnie uczniowie starszych klas przedstawili montaż słowno - muzyczny pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa". Nawiązali w nim do ważnych wydarzeń w życiu Jana Pawła II. O Patronie zaśpiewały i zatańczyły także najmłodsze dzieci. Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła nagrody laureatom konkursu o Janie Pawle II.

  Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Domaradz, który przywołał w swych wspomnieniach wydarzenia związane z wyborem Karola Wojtyły na Papieża.

  Udział w uroczystości po raz kolejny uświadomił nam, jak wielkim człowiekiem był nasz Patron Ojciec Święty Jan Paweł II.

  Uroczystość przygotowały: p. Beata Pomykała - Sapa, p. Aldona Dydek, p. Gabriela Szeliga.

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej

  15 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej Samorząd Szkolny przedstawił program artystyczny. Uczniowie występując w rolach nauczycieli, zaprezentowali humorystyczne scenki z życia szkoły przeplatane piosenkami. Po części artystycznej złożyli wszystkim nauczycielom życzenia, podziękowali za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie serc i umysłów oraz wręczyli kwiaty.

  Na zakończenie Pani Dyrektor podkreśliła wartość i znaczenie nauki w życiu każdego ucznia, a także podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za podejmowaną pracę.

  Uroczystość przygotowała p. Joanna Sadowska.

 • Głośne czytanie ze Słodziakami/ Dni Głośnego Czytania

  Głośne czytanie ze Słodziakami/ Dni Głośnego Czytania

  Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Dzień Głośnego Czytania", który obchodzony był 29 września. Uczniowie klasy I i II we wtorek oraz w czwartek przy współudziale rodziców wzięli udział w tej akcji. Akcja ta ma na celu zmotywować rodziców i najmłodszych nie tylko do nauki, ale i rozwijania prawdziwej pasji czytania. Rodzice, uczestnicząc w zajęciach, czytali dzieciom fragmenty książki Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków".

  Dziękujemy rodzicom uczniów obydwu klas za tak liczne przybycie, życzymy wielu wspaniałych chwil z kiążką podczas wspólnego czytania ze swoimi dziećmi. 

  Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Baryczy
  36-230 Barycz 238
 • 13 43 47 124 lub 13 43 65 126

Galeria zdjęć