• GMINNY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

          • 24 marca 2023r w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Domaradzu odbyły się eliminacje gminne  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież zapobiega pożarom’’.

            Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie I tj. klasy I-IV naszą szkołę reprezentował uczeń  klasy III Jan Sowa , natomiast grupę II tj. klasy V-VIII reprezentowała uczennica klasy VI Katarzyna Sowa. Po teście pisemnym uczniowie odpowiadali ustnie na pytania komisji konkursowej. Etap ustny zakończył się zwycięstwem i uzyskaniem I miejsca ucznia  Jana Sowy a jego koleżanka  Katarzyna Sowa uzyskała II miejsce.

            Laureat pierwszego miejsca będzie reprezentował naszą gminę w eliminacjach powiatowych.

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszej motywacji w zgłębianiu przepisów przeciwpożarowych. Zwycięscy życzymy powodzenia na etapie powiatowym, który odbędzie się 19 kwietnia w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie.

          • "WIOSNA, ACH TO TY"

          • 23 marca 2023 roku w piękny słoneczny i wiosenny dzień w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Domaradzu odbył się przegląd piosenki dziecięcej pt. „Wiosna, Ach to Ty”. Uczestnicy konkursu prezentowali się na scenie w pięknych utworach opowiadających o budzącej się do życia przyrodzie i zmieniającym się krajobrazie. Naszą szkołę reprezentowało  grono młodych artystów, którzy spisali się doskonale i nie zawiedli naszych oczekiwań.

            Jury nagrodziło:

            w kategorii I:

            I miejsce - Maksymilian Wojewoda z kl. 0

            III miejsce - Nikola Marszałek z kl. 0.

            w kategorii II

            I miejsce - Maria Bogusz z kl. III

            II miejsce - Natalia Stokłosa z kl. IV

            w kategorii III

            wyróżnienie - Milena Folcik z kl. VI.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności tym najmłodszym, dla których to były pierwsze chwile na muzycznej scenie.  Jesteśmy przekonani, że jeszcze niejednokrotnie będą reprezentować naszą szkołę. BRAWO!

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          •   21 marca w naszej szkole było prawdziwie wiosennie. Cała społeczność szkolna w kolorowych, wiosennych przebraniach i radosnych nastrojach świętowała nadejście kalendarzowej wiosny. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami rozpoczęli ten wyjątkowy dzień od dekorowania drzwi klasowych w motywy związane z zaczynającą się właśnie porą roku. Następnie dzieci wzięły udział w wiosennej zabawie-  były zagadki, śpiewy i konkurs na najpiękniejszy strój wiosenny. Na zakończenie barwny, wiosenny korowód ruszył dookoła szkoły, głośno i entuzjastycznie oznajmiając, że wiosna jest już z nami.

              W tym czasie najstarsi uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą wyjechali na „Dni Otwarte” do szkół ponadpodstawowych w Brzozowie, po drodze szukając oznak wiosny, a co najważniejsze wymarzonego kierunku nauki.

              Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny za nami, ale mamy nadzieję, że ten radosny, wiosenny nastrój zostanie z nami na dłużej.

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

          • W dniu 17 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, które prowadził ks. Piotr Fil wraz z animatorami. 

            Podczas spotkań mieliśmy okazje uczestniczyć w radosnych zabawach integracyjnych i wspólnym śpiewie. Braliśmy także udział konferencjach z księdzem rekolekcjonistą i obejrzeliśmy wartościowy film, który skłonił nas do refleksji i zadumy.

            Dziękujemy księdzu Piotrowi i grupie animatorów za kształtowanie naszej osobowości i wzmacnianie wiary.

          • ELIMINACJE SZKOLNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ "MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM"

          • 6 marca w naszej szkole zostały przeprowadzone eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież zapobiega pożarom”.

            Jak co roku chętnych uczniów nie brakowało. W kategorii  klas I-IV zgłosił się 1 uczestnik z klasy III, natomiast w kategorii V-VIII zgłosiło się 7 uczniów. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań pod nadzorem komisji w skład której wchodził prezes OSP w Baryczy Bogdan Bogusz oraz nauczyciele z naszej szkoły. Podczas eliminacji gminnych naszą szkołę reprezentować będą uczniowie, którzy uzyskali w teście największą ilość punktów. Są to: Jan Sowa uczeń klasy III oraz Katarzyna Sowa uczennica klasy VI.

            Laureatom gratulujemy zakwalifikowania się do dalszych eliminacji, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczny udział.

          • ŻOŁNIERZE WYKLĘCI- LEKCJE HISTORII Z IPN

          • 23 lutego uczniowie kl.V-VIII uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez historyka IPN- oddział Rzeszów, pana Macieja Rędziniaka. Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przypadającego na 1 marca tematyka zajęć była poświęcona bohaterom niezłomnym- żołnierzom drugiej konspiracji. Pan Rędziniak w swojej prelekcji, wzbogaconej prezentacją, przybliżył sylwetki tych niezwykłych osób i uświadomił uczniom, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla nich za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie ojczyzny. Zaznaczył również jak ważne jest  wydobywanie na światło dzienne dotąd bezimiennych, przemilczanych, wyklętych bohaterów, gdyż pamięć i szacunek dla przodków jest fundamentem wspólnoty narodowej.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

                  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

            We wtorek w naszej szkole w obchody Dnia Języka Ojczystego  włączyli się uczniowie klas I- III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego. Podczas wspólnych zajęć poznali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się czym jest język ojczysty, dlaczego należy go używać w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której  dowiedzieli się między innymi co to jest gwara czy dialekt. Dzieci poprzez wspólną zabawę gimnastykowały swój język, próbowały recytować ,,łamańce językowe”. Na zakończenie tych zajęć uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach. Jeden dotyczył pięknego pisania natomiast drugi pięknego czytania. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do tych konkursów. W wyniku tych konkursów zostały przyznane uczniom dyplomy.

            Organizacja tego dnia przebiegła w miłej  i radosnej atmosferze. Mamy nadzieje, że uczniowie uświadomili sobie że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

          • AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

          • Wzorem lat ubiegłych w obecnym roku szkolnym uczniowie klasy I naszej szkoły wzięli udział w XIV edycji ogólnopolskiego programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa uczniów w różnych sytuacjach, oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia i potencjalne niebezpieczeństwa: na ulicy, w domu, w szkole i w sieci. Po przeprowadzeniu bardzo interesujących zajęć uczniowie zweryfikowali swoją wiedzę podczas Testu Bezpieczeństwa i otrzymali dyplomy, oraz certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka. GRATULUJEMY

          • SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE TEATRU "KURTYNA"

          • W czwartek 16 lutego 2023 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa.  Młodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „ Tajemniczy skrzat”. To przygody Lenki, dziewczynki, która wbrew woli rodziców cały wolny czas spędzała na graniu w różne gry na telefonie.

            Uczniowie starszych klas obejrzeli natomiast spektakl pt. "Niewinna gra". Jego bohaterką była dwunastoletnia Klaudia, próbująca zaimponować koledze, dla którego liczą się tylko gry komputerowe. Wiedziona tymi emocjami coraz więcej czasu spędza w wirtualnym świecie. Gry zabierają jej większość dnia i nocy oraz niekorzystnie wpływają na jej obowiązki szkolne, relacje z rodzicami, a także na zachowanie bohaterki.

            Obydwa przedstawienia wniosły wiele wartości wychowawczo-profilaktycznych, np.: zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych i związane z tym problemy psychiczne, coraz powszechniejsze zjawisko otyłości u dzieci, sport i ruch fizyczny mające korzystny wpływ na nasze zdrowie i właściwą sylwetkę. Dziękujemy aktorom za przyjazd i zapraszamy ponownie.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • Dzień Babci i Dziadka to jest zawsze wyjątkowy czas. Babcia i dziadek kojarzą się nam zawsze z dzieciństwem, miłością, szacunkiem, a także wdzięcznością. Obecność tych osób w naszym życiu ma wartość, której nie da się wyrazić i opisać słowami, oni są dla nas największą wygraną.

            Nasi wychowankowie z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I swoim występem wyrazili miłość i wdzięczność swoim babciom i dziadkom za ich obecność w swoim życiu. Zaproszeni goście obejrzeli najpierw przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie były piosenki, taniec i wiersze. Dla babć i dziadków zaprezentowali się w swoim tańcu również uczniowie klasy II. Na zakończenie występu wnuczęta wręczyły swoim gościom upominki, a rodzice zaprosili na poczęstunek. Nie zabrakło również ciepłych słów i życzeń od Pani Dyrektor Małgorzaty Wolanin. Uroczystość przygotowały panie wychowawczynie oddziału przedszkolnego i klasy I: Beata Pomykała-Sapa i Małgorzata Bogusz O to, aby wspólnie spędzone chwile były jeszcze bardziej radosne i niezapomniane zadbał również nasz ksiądz proboszcz Mariusz Pelc animując śpiewy i zabawy integracyjne.

          • WALENTYNKOWY WIECZÓR FILMOWY

          • Tegoroczne walentynki w naszej szkole przebiegały inaczej niż zwykle. Zamiast tradycyjnej dyskoteki członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali walentynkowy wieczór filmowy. Impreza rozpoczęła się rozdaniem kartek walentynkowych od tajemniczych wielbicieli i wielbicielek. Każdy dostał też słodki upominek w kształcie serca od wychowawców. Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli filmy: "Shrek Forever" oraz "Most do Terabithi", natomiast Uczniowie z klasy VIII wybrali "Asterix i Obelix - Misja Kleopatra" i "Spiderman Homecoming". Filmy dostarczyły wszystkim wiele okazji do śmiechu i żartów, ale także do refleksji i zadumy.

            Wydarzenie to, oprócz charakteru kulturowego, miała również walor integracyjny i było okazją do miłego spędzenia czasu w gronie przyjaciół i kolegów .

             

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • W I semestrze roku szkolnego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kilku gminnych konkursach, w których zajęli wysokie miejsca. Były to następujące konkursy:

             Gminny Przegląd Piosenki Polskiej

             Kategoria II:

            MIEJSCE II - Maria Bogusz (SP Barycz)

             

            Konkurs "Dźwięki wolności" Domaradz 2022:

              

            KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ

             

            Kategoria II- kl. VI-VIII

            wyróżnienie - Karolina Domaradzka - SP Barycz

             

            Konkurs Piosenki Polskiej "Mikołajkowe debiuty 2022"

            kat. I

            II miejsce: Maksymilian Wojewoda SP Barycz

            wyróżnienie: Nikola Marszałek SP Barycz

            kat. II

            II miejsce: Maria Bogusz SP Barycz

             

            Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych 

            w kategorii I - uczniowie klas I-III:

            II miejsce: Nicola i Julia Milczanowskie kl. III SP Barycz

            III miejsce: Weronika Blum i Nataniel Folcik kl. II SP Barycz

            III miejsce: Wiktoria Kiresztura kl. III SP Barycz

             

            w kategorii II - uczniowie klas IV - VI

            I miejsce: Jakub Ścibor kl. V SP Barycz

            I miejsce: Katarzyna Sowa kl. VI SP Barycz

            II miejsce: Oliwia Wolanin kl. IV SP Barycz

             

            Serdecznie gratulujemy sukcesów naszym uczniom!

          • PODSUMOWANIE AKCJI BOHATERON

          • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – PomocNasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w projekcie, wysyłając życzenia, uczestnicząc w zajęciach związanych tematycznie z akcją, korzystając z materiałów i pomocy udostępnionych przez fundacje. Ważną część kampanii stanowi edukacja młodzieży szkolnej. Pokazuje, że historia nie musi być nudna – jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie, jednocześnie promując dzieje naszego narodu oraz historię ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej, wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania. 

          • ZABAWA CHOINKOWA 2023

          • Karnawał, to  czas radości,  zabaw i tańca, a zabawa karnawałowa jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. W tym roku na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele, aby wspólnie bawić się, tańczyć i świętować rozpoczęcie ferii zimowych.  Uczniowie gościli się przy suto zastawionych przez rodziców stołach oraz brali udział w różnych atrakcjach i konkursach przygotowanych przez Panią Beatę Pomykałę-Sapę. Po radośnie spędzonych godzinach każdy młody człowiek powrócił do domu z upominkiem w dłoni i uśmiechem na twarzy. Patrząc na zadowolone buzie chciałoby się krzyknąć: Niech żyje bal!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WEGETARIANIZMU

          • 11 stycznia w naszej szkole był dniem nietypowym, ponieważ w ramach projektu „Topowo, ale Nietypowo” obchodziliśmy Światowy Dzień Wegetarianizmu. Głównym celem tego święta było  promowanie walorów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych stosowania bezmięsnej diety, oraz zwrócenie uwagi na korzyści płynące z wypełnienia jadłospisu warzywami.  Nie dość, że dzień przepełniony był wieloma nowinkami na temat zdrowego odżywiania, to jeszcze był to dzień bardzo smaczny. Najpierw uczniowie obejrzeli krótką prezentację o różnych zaletach i odmianach wegetarianizmu, a następnie projektowali zdrowe bezmięsne posiłki. Najbardziej inspirujące okazały się jednak zajęcia praktyczne. Wspólnie z wychowawcami uczniowie klas I-III i oddział przedszkolny wykonali pyszne przekąski owocowo- warzywne: tradycyjną i zdrową sałatkę jarzynową, kolorową i smaczną sałatkę owocową, oraz mocno witaminowy świeżo wyciskany sok.  Od dzisiaj już na pewno wszystkie dzieci wiedzą o tym, że diety wegetariańskie to nie dziwactwo, lecz posiłki bardzo zdrowe, przyjazne dla środowiska, oraz korzystne dla naszego organizmu. Zdrowo żyć to znaczy zdrowo się odżywiać.

          • KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY ZWIĄZANY Z ROKIEM MARII KONOPNICKIEJ

          • W związku z rokiem poświęconym Marii Konopnickiej w naszej szkole został zorganizowany konkurs w dwóch kategoriach wiekowych:

            Kl. 0 – III

            praca plastyczna, wykonana w dowolnej technice, przedstawiająca ulubionego bohatera utworu Marii Konopnickiej.

            Kl. IV – VIII

            test znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej, który został przeprowadzony 16 grudnia.

                        W kategorii I (kl. 0 – III) uczestniczyło 3 uczniów, a w kategorii II (kl. IV – VIII) – 11 uczniów.

            W kategorii przyznano następujące miejsca:

            I - Jakub Krowiak, kl. II

            II - Nikola Herbut, kl. 0

            III - Nikola Marszałek, kl. 0

            W kategorii II uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali test dotyczący życia i twórczości Marii Konopnickiej, który zawierał 26 pytań.

            W tej kategorii zwyciężyli:

            I miejsce – Paweł Szeligowski, kl. VIII

            II miejsce – Piotr Wolanin, kl. VI

            III miejsce – Karolina Domaradzka, kl. VI, Katarzyna Sowa,  kl. VI i Wiktor Bryś, kl. V

            Serdecznie gratulujemy!

          • ROZSTRZYGNIĘCIE XVI EDYCJI KONKURSU IPN

          •    Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie pt. „Namaluj historię dziadków” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej- oddział w Rzeszowie. Naszą placówkę reprezentowali : Katarzyna Sowa-kl. VI, Bartłomiej Syrnik- kl. VI, Piotr Wolanin- kl. VI oraz Eryk Adam -kl. IV. Wykonali oni bardzo ciekawe prace plastyczne i je opisali. Tematyka dotyczyła  najnowszej historii Polski (1939–1989) i inspirowana była rozmową z osobą dorosłą. Prezentowałyone zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało ucznia, lub inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali za szczególnie ważne dla dziejów Polski.Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

          • SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

          • Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu i zabawy, niestety, jednocześnie jest to czas zwiększonego ryzyka niebezpiecznych wypadków i urazów. W ramach edukacji w tym kierunku naszą szkołę odwiedzili policjanci z Posterunku Policji w Domaradzu. Podczas spotkania z uczniami klas 0-3 nasi goście przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa, obowiązujące tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań.

            Gościom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że ferie zimowe będą dla wszystkich aktywne, radosne, ale przede wszystkim bezpieczne.

          • PODZIĘKOWANIE

          •    Dyrektor, Rada Rodziców, Uczniowie SP im. Ojca Św. Jana Pawła II oraz Pani Sołtys i Stowarzyszenie BAL serdecznie dziękują społeczności lokalnej wsi Barycz oraz gościom za liczny udział w Orszaku Trzech Króli, Jasełkach i koncercie kolęd w wykonaniu scholi pod opieką Pani Kamili Stec.

                Wydarzenie to miało miejsce 6 stycznia 2023r. i było świadectwem jedności i wiary

              Dziękujemy również za liczne datki na rzecz uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy kwotę 1107,50zł. Dziękujemy!!!