• ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • Kiedy wieczór andrzejkowy rzuci na nas swoje czary, wróżbie wierzyć jest gotowy, każdy nawet niedowiarek… 

            W dniu 24 listopada uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły więli udział w tradycyjnej zabawie zwanej  „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Uczniowie z uśmiechem na twarzy chętnie brali udział w magicznym rytuale andrzejkowym. 

            Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • Nasza szkoła również przyłączyła się do powyższej akcji. za wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" otrzymaliśmy dyplom.

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          •     21 listopada na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości  i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. 

               Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hello World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

               W ramach realizacji projektu Topowo, ale Nietypowo uczniowie klas młodszych naszej szkoły ochoczo świętowali ten dzień. Podczas przeprowadzonych zajęć dowiedzieli się: co to jest życzliwość i jak ją okazywać. Po obejrzeniu specjalnej prezentacji oraz filmu o Puchatym i Kolczastym dzieci odpowiadały na pytania i przygotowywały plakat o tym, z czym kojarzy im się życzliwość. Najwięcej radości przyniosły przygotowane wcześniej kartki życzliwości, które zostały ukryte w specjalnej skrzynce. Każdy uczeń mógł w ten sposób podarować drugiemu odrobinę radości i uśmiechu. Przez cały dzien na lekcjach i podczas przerw dzieci starały się być uprzejme względem siebie, pozdrawiały się wzajemnie, uśmiechały, a podczas zajęć wykazywały się kreatywnością i wrażliwością na drugiego człowieka. Był to bardzo miło spędzony dzien w naszej szkole. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi wraca do nas z nadwyżką. 

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ

          • 14 listopada w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Wzięli w niej udział uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych.

            W kategorii I, kl. IV - V:

            Eryk Adam, Miłosz Kozubek, Wiktor Bryś, Nikodem Herbut, Kacper Kustra;

            w kategorii II, kl. VI- VIII:

            Karolina Domaradzka, Milena Folcik, Katarzyna Sowa, Paulina Sulej, Martyna Sulej, Bartłomiej Syrnik, Wojciech Wojewoda, Piotr Wolanin i Arkadiusz Nykiel.

            Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Zadbali przy tym o odpowiednią siłę głosu, tempo mówienia, głośność i intonację, a także o artystyczną formę przekazu. Jury konkursu, któremu przewodniczyła Pani Dyrektor Małgorzata Wolanin, nie miało zatem łatwego zadania przy wyłonieniu zwycięzców. A oto i oni:

            W kategorii I:

            I miejsce - Kacper Kustra,

            II miejsce  - Wiktor Bryś,

            III miejsce - Miłosz Kozubek.

            W kategorii II:

            I miejsce - Karolina Domaradzka,

            II miejsce - Milena Folcik,

            III miejsce - Paulina Sulej

            wyróżnienie - Piotr Wolanin.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, a za zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej w Domaradzu, trzymamy kciuki!

          • "MAGICZNY KUFER PRZECHODNI"

          • W ramach wieloletniego programu "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję "magicznego kufra przechodniego".

            W dwóch pięknych kufrach, przygotowanych przez uczniów kl. IV, zebraliśmy bajki i książki, które są własnością uczniów kl. 0 - III oraz kl. IV - VIII. Zbiór ciekawych publikacji odtąd będzie wymieniany między klasami. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wypożyczyć koleżankom i kolegom swoje książki.

            Akcja "magicznego kufra przechodniego" ma na celu promocję i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

          • "SZKOŁA DO HYMNU"

          • W dniu 10 listopada 2022r. nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". Celem akcji jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.  O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i przedstawiciele rady rodziców z flagą Polski w ręku, dumą w sercu i powagą na twarzy odśpiewali uroczyście Hymn Narodowy. 

          • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • ​​

            ​​​​​​   11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku minęły 104 lata od tego wydarzenia, więc, jak co roku, nasza społeczność szkolna należycie uczciła ten szczególny dla każdego Polaka dzień. W dniu 10 listopada uczniowie klas IV, V, VI i VIII pod kierunkiem nauczycieli historii Pana Adama Steca i Pani Marii Gotfryd zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, złożony z wierszy i piosenek upamiętniających trudne losy rozbiorowej Polski i jej drogę do niepodległości. Narratorzy i recytatorzy zaprezentowali prawdziwą lekcję historii, w której zostały przywołane rozbiory, powstania narodowe, postawy wielkich Polaków, a także działania narodu polskiego. 

              Podczas uroczystości głos zabrala Pani dyrektor Małgorzata Wolanin, która przypomniała zgromadzonym, jak ważna jest dla Polaków data 11 listopada i pamięć o pokoleniach, które wywalczyły suwerenność naszego kraju.

               Po zakończonym przedstawieniu cała społeczność szkolna w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" odśpiewała cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

              Uroczystość była nie tylko artystycznym  pokazem, lecz także wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu oraz hołdem dla tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili swoje życie.

          • SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE TEATRU "KURTYNA"

          • W dniu 4 listopada odwiedzili nas aktorzy najstarszego teatru profilaktycznego w Polsce-  Teatru "Kurtyna" z Krakowa. Widowiska przedstawione przez artystów prezentowały zagrożenia na jakie narażony jest współczesny młody człowiek i zawierały wartościowe przesłanie. 

            Uczniowie klas IV-VIII z zainteresowaniem obejrzeli spektakl pt.,,Przesłuchanie ", który poruszał takie treści jak profilaktykę zachowań ryzykownych i troskę o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w Sieci. Młodzież dowiedziała się również o konsekwencjach prawnych wynikających z cyberprzestępczości.

            Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wzięli udział w spektaklu pt: ,,Zaczarowany Eliksir”, podczas którego poznali tajniki kulturalnego zachowania i dowiedzieli się co to jest empatia i szacunek dla słabszych. Poznali także dobre i złe strony Internetu.

            Występy artystów spotkały się uwagą i poruszeniem wśród uczniów. Dzięki ciekawym treściom, ekspresyjnej grze aktorskiej oraz interakcji artystów z publicznością wszyscy świetnie się bawili i jednocześnie uczyli właściwych postaw i wzorców zachowań. 

          • SZKOŁA PAMĘTA- WYCIECZKA NA CMANTARZ

          • W dniu 2 listopada uczniowie klas 0-III wraz z wychowawczyniami i księdzem proboszczem w ramach akcji "Szkoła pamięta" wybrali się na cmentarz parafialny celem uczczenia pamięci zmarłych.

            Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie modlili się w ciszy i zadumie oraz zapalili znicze na grobie księdza proboszcza i nauczycieli z naszej szkoły. 

            Kolejnym punktem wycieczki było odszukanie i zapalenie znicza na grobie opuszczonym oraz grobach dzieci. 

            Spacer alejami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem.

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • Ślubujemy, że nie zawiedziemyto tegoroczne hasło przewodnie uroczystości pasowania pierwszoklasistów. 28 października, jak co roku o tej porze, w naszej szkole odbyło się Ślubowanie na Sztandar Szkoły, oraz Pasowanie na Ucznia. W tym uroczystym dniu pierwszaki w obecności Pani Dyrektor, nauczycieli, swoich rodziców i wszystkich uczniów zostali pełnoprawnymi uczniami szkoły.  Zanim jednak to się stało, uczniowie przedstawili wszystkim swoje zdobyte już umiejętności artystyczne: taneczne, wokalne i recytatorskie w krótkim programie artystycznym. Starsze uczennice przeprowadziły też egzamin, w którym sprawdziły czy pierwszaki nadają się na uczniów. Był sprawdzian matematyczny, polonistyczny, przyrodniczy i sprawnościowy, a jury na czele z Panią Dyrektor Małgorzatą Wolanin ogłosiło, że pierwszaki doskonale się spisały i mogą złożyć ślubowanie. Zwieńczeniem całej uroczystości były piękne dyplomy, słodycze i upominki od rodziców. Na zakończenie Pani dyrektor w pięknych słowach przekazała uczniom gratulacje i życzenia, oraz wyraziła wdzięczność rodzicom i nauczycielom za ich zaangażowanie i codzienną pracę. Po zakończeniu części oficjalnej były pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Życzymy pierwszakom wielu sukcesów w nauce i wesoło przeżytych chwil.

          • GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI POLSKIEJ

          • 27 października 2022 roku w GOK w Domaradzu odbył się Przegląd Piosenki Polskiej. W konkursie udział wzięło 19 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Maria Bogusz, która wykonała piosenkę zespołu Małe TGD pt. „ Góry do góry”. Jury zauważyło występ naszej uczennicy, która zajęła zaszczytne II miejsce w swojej kategorii. Serdecznie gratulujemy Marysi i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.