• ŻOŁNIERZE WYKLĘCI- LEKCJE HISTORII Z IPN

          • 23 lutego uczniowie kl.V-VIII uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez historyka IPN- oddział Rzeszów, pana Macieja Rędziniaka. Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, przypadającego na 1 marca tematyka zajęć była poświęcona bohaterom niezłomnym- żołnierzom drugiej konspiracji. Pan Rędziniak w swojej prelekcji, wzbogaconej prezentacją, przybliżył sylwetki tych niezwykłych osób i uświadomił uczniom, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla nich za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych oraz za krew przelaną w obronie ojczyzny. Zaznaczył również jak ważne jest  wydobywanie na światło dzienne dotąd bezimiennych, przemilczanych, wyklętych bohaterów, gdyż pamięć i szacunek dla przodków jest fundamentem wspólnoty narodowej.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

                  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

            We wtorek w naszej szkole w obchody Dnia Języka Ojczystego  włączyli się uczniowie klas I- III oraz wychowankowie oddziału przedszkolnego. Podczas wspólnych zajęć poznali tajniki wiedzy o języku polskim. Dowiedzieli się czym jest język ojczysty, dlaczego należy go używać w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której  dowiedzieli się między innymi co to jest gwara czy dialekt. Dzieci poprzez wspólną zabawę gimnastykowały swój język, próbowały recytować ,,łamańce językowe”. Na zakończenie tych zajęć uczniowie wzięli udział w dwóch konkursach. Jeden dotyczył pięknego pisania natomiast drugi pięknego czytania. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do tych konkursów. W wyniku tych konkursów zostały przyznane uczniom dyplomy.

            Organizacja tego dnia przebiegła w miłej  i radosnej atmosferze. Mamy nadzieje, że uczniowie uświadomili sobie że język polski jest naszym skarbem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

          • AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA

          • Wzorem lat ubiegłych w obecnym roku szkolnym uczniowie klasy I naszej szkoły wzięli udział w XIV edycji ogólnopolskiego programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Celem programu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa uczniów w różnych sytuacjach, oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia i potencjalne niebezpieczeństwa: na ulicy, w domu, w szkole i w sieci. Po przeprowadzeniu bardzo interesujących zajęć uczniowie zweryfikowali swoją wiedzę podczas Testu Bezpieczeństwa i otrzymali dyplomy, oraz certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka. GRATULUJEMY

          • SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE TEATRU "KURTYNA"

          • W czwartek 16 lutego 2023 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa.  Młodsi uczniowie obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „ Tajemniczy skrzat”. To przygody Lenki, dziewczynki, która wbrew woli rodziców cały wolny czas spędzała na graniu w różne gry na telefonie.

            Uczniowie starszych klas obejrzeli natomiast spektakl pt. "Niewinna gra". Jego bohaterką była dwunastoletnia Klaudia, próbująca zaimponować koledze, dla którego liczą się tylko gry komputerowe. Wiedziona tymi emocjami coraz więcej czasu spędza w wirtualnym świecie. Gry zabierają jej większość dnia i nocy oraz niekorzystnie wpływają na jej obowiązki szkolne, relacje z rodzicami, a także na zachowanie bohaterki.

            Obydwa przedstawienia wniosły wiele wartości wychowawczo-profilaktycznych, np.: zapoznanie się z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka, zbyt częste i długie korzystanie z tabletów, laptopów, telefonów komórkowych i związane z tym problemy psychiczne, coraz powszechniejsze zjawisko otyłości u dzieci, sport i ruch fizyczny mające korzystny wpływ na nasze zdrowie i właściwą sylwetkę. Dziękujemy aktorom za przyjazd i zapraszamy ponownie.

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          • Dzień Babci i Dziadka to jest zawsze wyjątkowy czas. Babcia i dziadek kojarzą się nam zawsze z dzieciństwem, miłością, szacunkiem, a także wdzięcznością. Obecność tych osób w naszym życiu ma wartość, której nie da się wyrazić i opisać słowami, oni są dla nas największą wygraną.

            Nasi wychowankowie z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy I swoim występem wyrazili miłość i wdzięczność swoim babciom i dziadkom za ich obecność w swoim życiu. Zaproszeni goście obejrzeli najpierw przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Następnie były piosenki, taniec i wiersze. Dla babć i dziadków zaprezentowali się w swoim tańcu również uczniowie klasy II. Na zakończenie występu wnuczęta wręczyły swoim gościom upominki, a rodzice zaprosili na poczęstunek. Nie zabrakło również ciepłych słów i życzeń od Pani Dyrektor Małgorzaty Wolanin. Uroczystość przygotowały panie wychowawczynie oddziału przedszkolnego i klasy I: Beata Pomykała-Sapa i Małgorzata Bogusz O to, aby wspólnie spędzone chwile były jeszcze bardziej radosne i niezapomniane zadbał również nasz ksiądz proboszcz Mariusz Pelc animując śpiewy i zabawy integracyjne.

          • WALENTYNKOWY WIECZÓR FILMOWY

          • Tegoroczne walentynki w naszej szkole przebiegały inaczej niż zwykle. Zamiast tradycyjnej dyskoteki członkowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali walentynkowy wieczór filmowy. Impreza rozpoczęła się rozdaniem kartek walentynkowych od tajemniczych wielbicieli i wielbicielek. Każdy dostał też słodki upominek w kształcie serca od wychowawców. Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy. Uczniowie klas IV-VI obejrzeli filmy: "Shrek Forever" oraz "Most do Terabithi", natomiast Uczniowie z klasy VIII wybrali "Asterix i Obelix - Misja Kleopatra" i "Spiderman Homecoming". Filmy dostarczyły wszystkim wiele okazji do śmiechu i żartów, ale także do refleksji i zadumy.

            Wydarzenie to, oprócz charakteru kulturowego, miała również walor integracyjny i było okazją do miłego spędzenia czasu w gronie przyjaciół i kolegów .

             

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

          • W I semestrze roku szkolnego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kilku gminnych konkursach, w których zajęli wysokie miejsca. Były to następujące konkursy:

             Gminny Przegląd Piosenki Polskiej

             Kategoria II:

            MIEJSCE II - Maria Bogusz (SP Barycz)

             

            Konkurs "Dźwięki wolności" Domaradz 2022:

              

            KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ

             

            Kategoria II- kl. VI-VIII

            wyróżnienie - Karolina Domaradzka - SP Barycz

             

            Konkurs Piosenki Polskiej "Mikołajkowe debiuty 2022"

            kat. I

            II miejsce: Maksymilian Wojewoda SP Barycz

            wyróżnienie: Nikola Marszałek SP Barycz

            kat. II

            II miejsce: Maria Bogusz SP Barycz

             

            Gminny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych 

            w kategorii I - uczniowie klas I-III:

            II miejsce: Nicola i Julia Milczanowskie kl. III SP Barycz

            III miejsce: Weronika Blum i Nataniel Folcik kl. II SP Barycz

            III miejsce: Wiktoria Kiresztura kl. III SP Barycz

             

            w kategorii II - uczniowie klas IV - VI

            I miejsce: Jakub Ścibor kl. V SP Barycz

            I miejsce: Katarzyna Sowa kl. VI SP Barycz

            II miejsce: Oliwia Wolanin kl. IV SP Barycz

             

            Serdecznie gratulujemy sukcesów naszym uczniom!