• OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ- ETAP GMINNY

          • 21 marca 2024 roku w Sali Urzędu Gminy w Domaradzu odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentował w grupie I tj.  klasy I-IV Jan Sowa - uczeń klasy IV a w grupie II tj. klasy V-VIII Katarzyna Sowa - uczennica klasy VII. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Wykazali się wysoką wiedzą pożarniczą. W wyniku eliminacji pisemnych i ustnych okazali się najlepsi i zajęli I miejsca, a tym samym reprezentować będą naszą szkołę oraz gminę w eliminacjach powiatowych. Składamy im wielkie gratulacje i życzymy sukcesów w następnym etapie.

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

          • Serdecznie dziękujemy Pani Annie Podczaszy oraz Pani Elżbiecie Jakubowicz za zorganizowanie i przeprowadzenie rekolekcji wielkopostnych 18 marca w naszej szkole.

            W naukach tych uczestniczyli uczniowie kl. „0” – VII, którzy uważnie słuchali kierowanych do nich słów. Aktywnie angażowali się także w powierzone im zadania, za co zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez ks. proboszcza Mariusza Pelca.

            Czas rekolekcji był dla naszej społeczności szkolnej momentem wyciszenia i refleksji nad wartością życia. Z pewnością będziemy kierować się przekazanymi nam radami i wskazówkami.

          • ELIMINACJE SZKOLNE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

          • 13 marca 2024r. w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,, Młodzież zapobiega pożarom”. Nad przebiegiem eliminacji czuwali: Mariusz Chyłek -naczelnik OSP w Baryczy oraz nauczyciele Mariola Sowa i Krystyna Lubas .

            Konkurs  rozegrany był w dwóch kategoriach wiekowych tj. klas I-IV oraz klas V-VIII. Wszyscy uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań.

            Z kategorii pierwszej do eliminacji gminnych zakwalifikował się Jan Sowa uczeń klasy IV . Natomiast z klas V-VIII najwyższa liczbę punktów z testu  otrzymała uczennica klasy VII Katarzyna Sowa i jednocześnie zakwalifikowała się ona do etapu gminnego.

             Wszyscy  uczniowie zasługują na uznanie gdyż wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy pożarniczej.  Otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz maskotki strażaka ufundowane  przez OSP w Baryczy. Wszystkim gratulujemy i życzymy sukcesów i powodzenia w kolejnych etapach konkursu.

          • MUZYKA JEST WSZĘDZIE- ZAJĘCIA OTWARTE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • 23 lutego w naszym oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców o tematyce „Muzyka jest wszędzie”. Celem tego spotkania było rozbudzanie zainteresowań muzycznych, a także zacieśnienie współpracy szkoły z rodzicami. Ta forma zajęć umożliwiła również rodzicom obserwację funkcjonowania swojego dziecka w grupie rówieśniczej. Wspólne zabawy muzyczno-ruchowe, śpiewy i tańce razem z mamami wzbudziły u dzieci wiele pozytywnych emocji. Podczas zajęć dzieci poznały różne instrumenty muzyczne, mogły je dotknąć, a nawet na nich zagrać. Mamusie pomagały swoim pociechom w wykonaniu pracy plastycznej, oraz przygotowały pyszne drugie śniadanie. Bardzo dziękujemy mamom za poświęcenie swojego czasu, aktywny udział w zajęciach i wspaniałą zabawę.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, a ustanowione przez UNESCO w 1999 roku.

            W Polsce obchody tego dnia mają na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

            Czy język polski należy do łatwych języków? W tej kwestii zdania uczniów naszej szkoły były podzielone. Aby się przekonać o tym, jak jest naprawdę, przedszkolaki oraz uczniowie kl. I – VII osobiście to sprawdzili. Powtarzali lub zapisywali łamańce językowe, które przygotowała dla nich p. Gabriela Szeliga. Nie zabrakło tych znanych, jak i tych bardziej wyszukanych. Okazało się, że pewne wyrazy lub ich połączenia mogą w wymowie sprawiać pewne trudności. Nie zniechęciło to jednak naszych uczniów, którzy dzielnie dążyli do właściwej artykulacji.

            Dziś, w 25. rocznicę obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, warto zastanowić się nad znaczeniem naszego ojczystego języka i jego roli w naszym dziedzictwie kulturowym. To również czas, aby docenić różnorodność języków na świecie i dbać o ich przetrwanie.

          • WALENTYNKI

          • Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy, w tym roku obchodziliśmy go dzień wcześniej, bo 13 lutego. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanego pudełka. Panie wychowawczynie klas I-III i oddziału przedszkolnego przygotowały dla dzieci zabawę z tańcami, zabawami i konkursami, a wychowawcy klas starszych zorganizowali filmowy wieczór walentynkowy. Ten dzień był świetną okazją służącą integracji uczniów – zachęcił do wspólnego spędzenia czasu, rozmów, śmiechu i zabawy.

          • WYJAZD NA KULIG DO PSTRĄGOWEJ

          • We wtorek 30 stycznia w piękny i słoneczny dzień ferii zimowych grupa uczniów naszej szkoły, wraz z rodzicami i opiekunami wybrała się na kulig do rancza w Pstrągowej. Wyjazd miał nie tylko charakter aktywnego, integracyjnego wypoczynku, ale również był rodzajem wycieczki edukacyjno-przyrodniczej. Na miejscu oprócz tradycyjnej przejażdżki saniami podczas której uczestnicy podziwiali piękne widoki okolicy, spotkali się również z nietypowymi gatunkami oswojonych zwierząt, zwiedzając mini zoo. Karmienie i głaskanie zwierząt okazało się być super zabawą. Dopełnieniem wszystkiego były smaczne kiełbaski z grilla i miła obsługa w klimatycznej stodole. Bardzo dziękujemy rodzicom za inicjatywę i organizację tego wyjazdu, a Panu Wójtowi za sfinansowanie transportu. To były dla wszystkich niezapomniane atrakcje.

          • FERIE ZIMOWE

          • Przypominamy, że ferie zimowe w naszym województwie trwają od 29 stycznia do 11 lutego. Z tej okazji, życzymy Wam radosnego i bezpiecznego wypoczynku. Niech te dwa tygodnie wolnego czasu dostarczą Wam niezapomnianych wrażeń, przygód i wielu ciekawych przeżyć. Ponadto niech to będzie czas na nabranie sił, motywacji i energii na kolejne miesiące w szkole.

          • BAL KARNAWAŁOWY

          • Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy. 27 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, potocznie zwany "Choinką", w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele oraz rodzice, którzy przygotowali w tym dniu wspaniały poczęstunek, prezenty i inne atrakcje. Tego dnia wszystkim towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Dzieci przybyły w pięknych i pomysłowych przebraniach. Przy dźwiękach muzyki uczniowie wzięli udział w różnych konkursach i zabawach prowadzonych przez Panią Beatę Pomykałę-Sapę. Wszyscy bawili się znakomicie. Niestety radosna zabawa musiała się kiedyś skończyć. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów na zasłużony feryjny odpoczynek. Bal umożliwił dzieciom, nauczycielom i rodzicom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. 

          • CZAS NA HERBATKĘ Z BABCIĄ I Z DZIADKIEM

          • W czwartek 25 stycznia jak co roku o tej porze naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście Babcie i Dziadkowie naszych przedszkolaków i pierwszoklasistów. W tym dniu uroczyście świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Wśród zaproszonych gości byli również Pan Wójt Gminy Jan Kędra, oraz Ksiądz Proboszcz Mariusz Pelc. Na wstępie Pani Dyrektor Halina Jurek przywitała wszystkich i złożyła gorące życzenia, zwracając uwagę na powagę tego święta i to jak ważną rolę w życiu dzieci spełniają Dziadkowie i Babcie. Później głos należał do najmłodszych. W pięknie przygotowanej scenerii rodem z PRL-u dzieci opowiedziały o tym  jak to Babcia z Dziadkiem się poznali i co to było za spotkanie. W ten sposób wnuczęta chciały podziękować za miłość, za troskę, za cierpliwość i wszystko co otrzymują od swoich Dziadków. Pięknie wykonane piosenki, wiersze oraz taniec rozbawiły, a nawet wzruszyły przybyłych gości.  Na koniec dzieci wręczyły starannie przygotowane laurki, a rodzice zaprosili na słodki poczęstunek. Gratulujemy kochanym seniorom ich wspaniałych, zdolnych i utalentowanych wnuków i życzymy im zdrowia, oraz niech każdy dzień życia przynosi im radość i poczucie bezpieczeństwa.

          • SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE Z POLICJANTAMI

          • 25 stycznia w naszej szkole dla przedszkolaków i uczniów klas I – VII zostało zorganizowane spotkanie z funkcjonariuszkami policji. Jego celem  było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zbliżających się ferii zimowych oraz problem cyberprzemocy i hejtu w sieci.

            W czasie prelekcji panie policjantki przypomniały o zagrożeniach, które mogą pojawić się w okresie zimowego wypoczynku. Szczególną uwagę zwróciły na zasady bezpieczeństwa towarzyszące aktywnościom związanym ze sportami zimowymi oraz zabawami na świeżym powietrzu. Niezwykle ważną kwestią było przypomnienie zasad poruszania się po drogach, a także przechodzenia na drugą stronę jezdni. Kolejną istotną sprawą było uświadomienie uczniom zasad zachowania się wobec osób nieznanych w rzeczywistości i świecie wirtualnym. Omówione zostały również niewłaściwe zachowania w sieci, a także hejt i jego negatywne konsekwencje.

            Na zakończenie uczniowie mieli możliwość przybić piątkę policyjnemu Misiowi, który w czasie ferii będzie strzegł bezpieczeństwa dzieci podczas podróżowania po drogach.

          • SZKOLNY WYJAZD DO FLYPARKU I KOSMOPARKU W RZESZOWIE

          • 22 stycznia dla uczniów naszej szkoły był dniem wypełnionym niezwykłymi atrakcjami. Z samego rana, pod opieką wychowawców, wyruszyli autokarem do Rzeszowa. Najpierw udali się do Flyparku, gdzie, po rozgrzewce oraz zapoznaniu się z obowiązującymi tam zasadami, aktywnie spędzili mnóstwo czasu. Z wesołymi minami wspinali się po ściankach wspinaczkowych, zjeżdżali z wysokich zjeżdżalni, wskakiwali do basenu wypełnionego gąbkami. Korzystali także z powierzchni z dużą ilością różnych trampolin. Dużym powodzeniem cieszyła się również jazda gokartami po wyznaczonych torach.

            Po aktywnej zabawie nadszedł czas na wyciszenie i gotowość do odkrywania tajemnic kosmosu. I temu właśnie sprzyjała wizyta w Kosmoparku. Z przewodnikiem uczniowie zwiedzali interaktywną wystawę. Dowiedzieli się między innymi, kto pierwszy wylądował na księżycu, czym różni się kosmonauta od astronauty. Każdy mógł zważyć się na różnych planetach, odbyć wizytę w stacji kosmicznej i kosmicznym laboratorium. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się sprawdzanie grawitacji na Jowiszu oraz doświadczenie stanu nieważkości. Wizytę w Kosmoparku zakończyły warsztaty, podczas których dzieci własnoręcznie zrobiły slimy.

            Z pozaziemskiej wyprawy wszyscy w zachwycie wrócili do rzeczywistości. I z pewnością długo jeszcze wspominać będą tę wycieczkę.

          • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

          • Konkurs na "Najpiękniejszą szopkę Bożonarodzeniową 2024" został rozstrzygnięty. 

            Uczniowie z naszej szkoły odnieśli w nim następujace sukcesy:

            w kat. I, kl. I-III:

            wyróżnienie dla  Nikoli Marszałek (kl. I)

            w kat. II, kl. IV-VI:

            II miejsce - Maria Bogusz kl. IV

            III miejsce - Eryk Adam kl. V 

            wyróżnienia: Kacper Kustra kl. VI 

            w kat. III, kl. VII-VIII:

            I miejsce - Katarzyna Sowa kl. VII

            III miejsce - Piotr Wolanin kl. VII

            Serdecznie gratulujemy!

             

          • LEKCJA O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH VIII- DYPLOM

          • W listopadie Klasa VII wzięła udział w akcji edukacyjnej zorganizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej "Lekcja o Funduszach Europejskich VIII". W ramach akcji zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne o zmianach klimatycznych i sposobach ich zapobiegania. Koordnatorem akcji w naszej szkole była Pani Krystyna Lubas, za co dostała pamiątkowy dyplom. Gratulujemy!

          • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE 2023

          • Cicha noc, święta noc…

            Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, czas spotkań z najbliższymi, czas radości, życzeń i wspólnego kolędowania.

            W ten niezwykły nastrój świąteczny wprowadziły nas słowa Pani Dyrektor, która na początku swojej przemowy przywitała przybyłych gości: Pana Wójta, Panią Sołtys, rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie wskazała wartość świąt Bożego Narodzenia i zaprosiła wszystkich do obejrzenia jasełek przybliżających historię narodzenia Jezusa Chrystusa. W rolach postaci biblijnych wystąpili uczniowie kl. I – V oraz przedszkolaki. Wypowiadane przez nich teksty przeplatane były pięknymi kolędami śpiewanymi przez dziewczynki ze starszych klas.

            Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem występów dzieci, o czym najlepiej świadczyły gromkie brawa, którymi nagrodziliśmy małych aktorów. I takie same oklaski towarzyszyły nam po tańcu szkolnej grupy tanecznej do piosenki o świątecznej tematyce.

            W dalszej części głos zabrał Pan Wójt, który we wspomnieniach nawiązał do świąt swojego dzieciństwa.

            Na zakończenie złożyliśmy sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem i zasiedliśmy przy wigilijnym stole.

            Uroczystość przygotowały p. Małgorzata Wolanin, p. Mariola Sowa, p. Małgorzata Bogusz i p. Beata Pomykała – Sapa. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Kamila Stec.