• WYCIECZKA DO FABRYKI CZEKOLADY

          • Z zadowoleniem wracaliśmy w piątek, 8 listopada, z wycieczki do Pijalni Czekolady
            w Korczynie. Dwugodzinny pobyt w tym interesującym miejscu dostarczył wszystkim uczniom przyjemności, ale też dużej porcji praktycznych informacji na temat pochodzenia i produkcji czekolady. Wszyscy uczestnicy brali udział w interesującym wykładzie prowadzonym przez właściciela, mistrza cukiernictwa, Mirosława Pelczara, w degustacji oraz w projekcji filmu na temat procesu powstawania czekolady. Ponadto, na koniec każdy uczestnik miał okazję własnoręcznie „wyprodukować” tabliczkę pysznej czekolady z ulubionymi dodatkami. Ta krótka wycieczka dostarczyła uczniom niezapomnianych  wrażeń.

          • TEATR "KURTYNA"

          • W dniu 6 listopada 2019r. naszą szkołę odwiedził Teatr „Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie obejrzeli dwa spektakle profilaktyczne. Klasy V- VIII miały okazję obejrzeć spektakl pt.: „Super prank”, którego główny bohater właśnie zmienił miejsce zamieszkania i nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie jest jak inni koledzy, przez co czuje się gorszy. Nie umie dostosować się do grupy, w której niemądre pomysły są mile widziane. Z czasem jednak samotność i odrzucenie sprawiają, że ulega i podejmuje ryzykowną decyzję. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera.

            Natomiast uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie pt.: „Miś niegrzeczniś”.  To historia o małym psotniku, leśnym Misiu, który nie słuchał mamy. Słuchał rad kolegów, które tylko wpędzały go w kłopoty. Po kolejnej nauczce Miś zechciał być mądry i lubiany. Zastanawia się, co mogłoby w tym mu pomóc. Dochodzi do wniosku, że czytanie książek pomoże w dobrej przemiane.

            Oba spektakle dały uczniom dużą porcję walorów edukacyjnych z zakresu profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych, kształtowania postaw społecznych i edukacji prozdrowotnej. Jednocześnie były one niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

             

             

          • POKAZ CHEMICZNY

          • 5 listopada w naszej szkole odbyły się 2 pokazy chemiczne  dla młodszych i starszych uczniów.

            Świetna chemiczka pani Joanna Obłoza  przeniosła dzieciaki w fascynujący świat eksperymentów. Podczas pokazu młodsi uczniowie zmieniali kolory chemicznych roztworów, podziwiali fabrykę piany, parową lokomotywę  i dymiący kocioł czarownicy.

            Starsi uczniowie  natomiast  mogli powtórzyć  i utrwalić  omawiane w szkole zagadnienia . Ponadto  poznali nietypowe wskaźniki chemiczne oraz mogli śledzić przebieg reakcji analizy i badać właściwości składników powietrza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty z suchym lodem.

            Na zakończenie był niewielki wybuch w doświadczeniu z wodorem , stąd też uczniowie byli zachwyceni  i stwierdzili iż było "wybuchowo".

          • AKCJA "SZKOŁA PAMIĘTA"

          • W ramach ogólnopolskiej akcji MEN pt. „Szkoła pamięta”, uczniowie klas VI i VIII odwiedzili w piątek  miejscowy cmentarz, gdzie pod kierunkiem opiekunów porządkowali groby, palili symboliczne znicze i modlili się.  Akcją objęte były nie tylko groby zasłużonych w środowisku lokalnym ludzi, lecz przede wszystkim mogiły zapomniane i rzadko odwiedzane. Pracy było sporo, lecz uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i mimo trudnych warunków oraz skromnych narzędzi pracy, udało się oczyścić wiele mogił.

            Słowa podziękowania należą się wszystkim uczniom, którzy włączyli się w akcję – zarówno ekipie porządkującej cmentarz, jak również biorącym udział w zbiórce zniczy.

          • PASOWANIE NA UCZNIA

          • 25 października w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie. Pierwszoklasiści w obecności swoich mam zostali pasowani na uczniów. Najpierw zaprezentowali to czego zdążyli się już w szkole nauczyć: śpiewali pięknie piosenki, oraz recytowali wiersze. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i zostali przez Panią Dyrektor pasowani na prawdziwych uczniów naszej szkoły.

            Akt ślubowania potwierdzili odciskami kciuków, po czym Pani Wychowawczyni wręczyła im dyplomy. Rodzice także przygotowali dla nich niespodzianki: książki, oraz rożki obfitości. Po zakończeniu części oficjalnej był też słodki poczęstunek, zdjęcia i gorące życzenia sukcesów i powodzenia w szkole.

            Ta niezapomniana i radosna chwila pozostanie w ich pamięci na długo.

          • PODSUMOWANIE AKCJI CZYTELNICZEJ "SZKOLNE PRZYGODY SŁODZIAKÓW"

          • Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym organizowanym przez sieć sklepów Biedronka „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Celem tej akcji jest rozwijanie pasji czytelniczych wśród młodszych uczniów, oraz motywowanie do nauki. Dodatkowo II edycja tego projektu ma na celu rozbudzanie wśród dzieci świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Przy współudziale rodziców, Pani Dyrektor i Pana Wójta Jana Kędry wspólnie obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Dzień Drzewa. Na zajęciach uczniowie słuchali opowiadań  Renaty Piątkowskiej o wesołych przygodach gangu słodziaków i na ich podstawie wykonywali z materiałów przeznaczonych do recyklingu: magiczne drzewa, leśną polanę i leśne zwierzęta. Zajęcia przyniosły wiele radości i rozbudziły fantazję i dziecięcą wyobraźnię.

            Dziękujemy rodzicom i Pani Dyrektor za głośne czytanie, Panu Wójtowi za interesującą pogadankę na temat lasu, oraz wszystkim uczniom klas I-III za zaangażowanie i doskonałą pracę.

          • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          • Upamiętniając 13 rocznicę nadania imienia Ojca Świętego Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Baryczy oraz uroczystość XIX Dnia Papieskiego, cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystościach, które odbyły się w środę. Uczniowie wraz z nauczycielami przeszli wraz ze sztandarem do kościoła, gdzie odbyła się msza święta. Następnie, po powrocie do szkoły odbyła się akademia, której hasłem przewodnim były słowa papieża: „Wstańcie, chodźmy!”. Montaż słowno-muzyczny związany z życiem Świętego Jana Pawła II zaprezentowali uczniowie pod kierunkiem pani Beaty Pomykały –Sapy.

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • We wtorek obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysta akademia uświetniła ten dzień, wyjątkowy zarówno dla nauczycieli, jak i wszystkich pracowników szkoły. 
            Nauczycielom, pracownikom oraz wszystkim osobom związanym z lokalnym środowiskiem szkolnym życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy i sukcesów zawodowych.

          • AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA

          •  Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w rękawice i worki  zaangażowały się w tę akcję. Trzy grupy uczniów, nie zważając na niską temperaturę, porządkowały teren naszej miejscowości: najmłodsze dzieci sprzątały okolice szkoły, starsze wraz z opiekunem zbierały śmieci  na trasie do kościoła i przy drodze głównej. Dzięki takim wysiłkom w naszej miejscowości zrobiło się czysto i przyjemnie.

            Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania świata, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

          • SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

          • W piątek 13 września w naszej szkole gościliśmy policjantów, którzy spotkali się z najmłodszymi uczniami. Rozmowa głównie dotyczyła zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, ale również o zagrożeniach jakie niesie ze sobą korzystanie z Internetu. Z dużym zainteresowaniem słuchały, oglądały oraz zadawały pytania zaproszonym gościom. Spotkania były interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce.

          • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

          • W poniedziałek 2 września 2019 roku odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Cała społeczność szkolna wraz z rodzicami o godzinie 8.00 zgromadziła się w kościele parafialnym na mszy świętej odprawionej przez księdza Proboszcza w intencji uczniów oraz nauczycieli naszej placówki. Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz ze sztandarem z kościoła do szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie z Dyrekcją szkoły, która powitała wszystkich serdecznie po przerwie wakacyjnej, życząc sukcesów w nauce. Następnie odbyły się spotkania organizacyjne z wychowawcami klas, po których uczniowie rozeszli się do domów.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19

          •  19 czerwca  odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie zostali nagrodzeni za swoją całoroczną pracę. Były świadectwa z wyróżnieniem, nagrody, dyplomy za udział w różnych konkursach i akcjach przeprowadzanych w  bieżącym roku szkolnym oraz statuetki za osiągnięcia sportowe.

            Serdecznie gratulujemy!

          • POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

          •  W dniu 18.06.br. miała miejsce uroczystość pożegnania klas VIII i III gimnazjum.  Były występy – program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów. Na zakończenie Pani Dyrektor wręczyła rodzicom listy gratulacyjne oraz tytuły "Przyjaciela Szkoły", natomiast pan Wójt przekazał uczniom  nagrody pieniężne za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie.

            Te wzruszające chwile pożegnań  podsumowały słowa, które uczniowie skierowali do nauczycieli i wychowawców:

            "Są pożegnania, na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa, które zawsze wywoływać będą morza łez. I są takie osoby na myśl, o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień".

          • WYCIECZKA WROCŁAW - CZECHY

          • Dnia 13 czerwca 2019 grupa 41 uczniów z klasy piątej, szóstej, siódmej oraz ósmej i trzeciej gimnazjum wraz z trzema opiekunami, wzięła udział w długo wyczekiwanej, dwudniowej wycieczce do Wrocławia i Czech. Wszyscy cieszyli się możliwością spędzenia ze sobą kilku dni i perspektywą ciekawych przygód, wyzwań i  poznania atrakcyjnych okolic Dolnego Śląska i Czech.

                            Po siedmiogodzinnej podróży, rankiem szczęśliwie przybyliśmy do pięknego Wrocławia, który powitał nas zachmurzonym niebem i temperaturą idealną do spaceru zabytkowymi uliczkami miasta. Urokliwą trasą prowadził nas przemiły pan przewodnik, który na każdym kroku dzielił się
            z nami swą wiedzą na temat zabytków Wrocławia. Podczas pieszej wycieczki  mieliśmy okazję podziwiać najwspanialsze obiekty i miejsca miasta, do których należą: Ostrów Tumski, Ossolineum
            z Aulą Leopoldiną i Wieżą Matematyczną, Rynek, Stare Jatki. Największe wrażenie wywarła na uczestnikach wycieczki Panorama Racławicka, obraz namalowany przez Jana Stykę oraz wyjazd na 49 piętro wieżowca Sky Tower,  skąd mogliśmy podziwiać panoramę Wrocławia i Dolnego Śląska.

                            Po wyczerpującym spacerze przejechaliśmy do Kamiennej Góry na miejsce noclegowe. Tam, po rozlokowaniu się w pokojach hotelowych, zjedliśmy smaczną obiadokolację. Nie był to jednak koniec aktywnego dnia, ponieważ o godzinie 20.00 wyjechaliśmy do oddalonego o 7 km Krzeszowa,
            w którym mieliśmy okazję zwiedzać pod osłoną nocy Opactwo w Krzeszowie, czyli pocysterski zespół zabytków, zwany Europejską Perłą Baroku. Zwiedzanie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, mogliśmy zajrzeć niemal we wszystkie zakamarki klasztorne, łącznie ze strychami, piwnicami
            i cudownymi wnętrzami kościelnymi. Do hotelu wróciliśmy około godziny 23.00, po czym udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

                            Drugi dzień rozpoczęliśmy od śniadania. Następnie wyspani, wypoczęci i najedzeni  wyjechaliśmy w kierunku Czech, a dokładnie do Ardsprasko Tieplickich Skał. Pogoda dopisywała, humory uczniów również.  Na miejscu czekała na nas czterogodzinna trasa wśród pięknych form skalnych. Spacer po Skalnym Miasteczku, jak również krótki rejs po śródskalnym jeziorku, pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Zadowoleni i zaopatrzeni w pamiątki i czeskie słodycze, wyjechaliśmy
            w kierunku polskiej granicy. O godzinie siedemnastej zjedliśmy obiad w Dusznikach-Zdroju i udaliśmy się w drogę powrotną. Na miejscu byliśmy około godziny 2.00 w nocy.

                            Serdeczne podziękowania należą się opiekunom wycieczki Pani Dyrektor Małgorzacie Wolanin, Panu Robertowi Adamowi oraz Pani Joannie Bogaczyk za wszelką pomoc w organizacji
            i przebiegu wycieczki. Składając wyrazy wdzięczności nie można pominąć Panów kierowców oraz Pana przewodnika, który wzbogacił nasza wiedzę na temat odwiedzanych miejsc.

          • DZIEŃ DZIECKA

          • Z okazji Dnia Dziecka  nauczyciele oraz rodzice przygotowali dużo atrakcji dla naszych uczniów. Starsi uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach piłki siatkowej. Najmłodsi spędzili mile czas  zjeżdżając na dmuchanej zjeżdżalni. Pozostali uczniowie uczestniczyli w zabawach, konkurencjach sportowych, grach i innej aktywności fizycznej na boisku szkolnym. Wszyscy świetnie się bawili w miłej atmosferze i zdrowej rywalizacji. Rodzice przygotowali również smaczny poczęstunek.

            Wszystkim dzieciom z okazji Dnia Dziecka składamy najgorętsze życzenia,dużo uśmiechu

            i samych słonecznych dni.

             

          • WYCIECZKA DO ZATORLANDU

          • Dnia 4 czerwca młodsi uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i rodzicami odwiedzili park rozrywki w Zatorze. „Zatorland” jest kompleksem czterech parków rozrywki, w skład którego wchodzą: Park Ruchomych Dinozaurów, Park Mitologii, Park Owadów, Park Bajek i Wodnych Stworzeń. To wspaniałe miejsce rodzinnej edukacji, rozrywki i niezapomnianych wrażeń.

            Uczniowie zwiedzili  Park Owadów, w którym można było zobaczyć  olbrzymie, ruchome, wydające odgłosy owady po czym udali się do położonego na zbiorniku wodnym Parku Mitologii. Tam należało sięgnąć się do czasów bogów, herosów i bohaterów z mitologii greckiej. Można było zobaczyć gromowładnego Zeusa z piorunem, Achillesa walczącego z Hektorem, Heraklesa pokonującego Hydrę czy Perseusza ratującego Andromedę przed morskim potworem. Wielkim przeżyciem było wejście do wnętrza konia trojańskiego.

            Następnie zwiedzili Dom do Góry Nogami, w którym poruszali się chodząc po suficie, a nad głowami unosiły się meble.

            Kolejnym etapem było zwiedzanie Parku Ruchomych Dinozaurów. Była to ścieżka edukacyjna prowadząca przez las, gdzie podczas spaceru w pięknych sceneriach można było podziwiać naturalnej wielkości, ruchome, ryczące i pomrukujące dinozaury co dostarczyło uczestnikom niezwykłych przeżyć. Zobaczyli ponad 100 dinozaurów.

            Dodatkowych atrakcji na koniec dostarczył dzieciom obszerny lunapark, na którym znajduje się cała gama urządzeń rekreacyjnych. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli wielokrotnie skorzystać z wielu atrakcji. Nasi wycieczkowicze wrócili zmęczeni, ale zachwyceni, widzieli ciekawe miejsca, wiele się nauczyli i przede wszystkim wspaniale bawili.

          • WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ

          • 29 maja  2019 r. uczniowie klas 0 - II odwiedzili miejscową Ochotniczą Straż Pożarną w Baryczy. Dzięki życzliwości strażaków uczniowie mogli obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo - gaśniczych.

            Ogromną  atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaka oraz wejście do wozu strażackiego.

          • DZIEŃ MAMY

          • 26 maja przypada bardzo ważne rodzinne święto- Dzień Matki. Ten jeden dzień w roku, w szczególny sposób poświęcony mamom- tym młodym i uśmiechniętym, tym ze srebrnymi nitkami w koku i tym przygarbionym od codziennych kłopotów.

            Z tej to właśnie okazji w dniu 27 maja 2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Przygotowały ją dzieci z klas I-II pod opieką p. Marioli Sowy i Beaty Pomykały- Sapy. Po przywitaniu zaproszonych mam uczniowie wystąpili z montażem słowno- muzycznym. Pięknie recytowali wiersze i śpiewali  piosenki. Nie zabrakło łez i wzruszeń, słysząc tak piękne słowa, które wyraziły miłość i podziękowanie za trud wychowania. Na zakończenie miłym akcentem był taniec belgijski tzw. belgijka w wykonaniu uczniów klas 0-II.Po zakończonym występie dzieci składając życzenia wręczyły swoim mamom piękne kwiaty i laurki. Dzieci za swój występ zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie pani dyrektor złożyła mamom najpiękniejsze życzenia, podziękowała uczniom a wychowawczyni klas I-II zaprosiła mamy i uczniów na wspólny poczęstunek.

          • BEZPIECZNA SZKOŁA

          • SZANOWNI RODZICE!

            W związku z obowiązkowymi działaniami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w naszej szkole dyrektor szkoły zaprasza Rodziców na spotkanie w dniu 28.05.2019 r. o godzinie 16.30, które odbędzie się w naszej szkole.

            Program spotkania:

            1. Prelekcja pani psycholog Marty Śmigiel na temat: "Mądra miłość wymaga".

            2. Zapoznanie z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie szkoły.

            Obecność obowiązkowa