W roku szkolnym 2011/2012 Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Baryczy realizował Projekt „Program Rozwojowy Zespołu Szkół w Baryczy” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem głównym projektu było wyrównanie szans edukacyjnych uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Baryczy poprzez wdrożenie programu rozwojowego szkół ukierunkowanego na podnoszenie jakości procesu kształcenia.
20 czerwca br. w szkole zostało zorganizowane uroczyste zakończenie projektu, na które przybyli: p. Natalia Kolber, p. Stanisław Fuk i p. Mariusz Augustynek, przedstawiciele Stowarzyszenia "CRAS" z Rzeszowa, uczniowie, rodzice uczniów, nauczyciele i pracownicy szkoły.
Na wstępie Pani Dyrektor Małgorzata Pitera serdecznie powitała zaproszonych gości oraz scharakteryzowała udział szkoły w projekcie.
Dalszą część poprowadzili konferansjerzy, uczestnicy koła dziennikarskiego.
Na początku zaprosili wszystkich do obejrzenia prezentacji przedstawiającej prace uczniów na zajęciach i opatrzyli je krótkimi komentarzami.
Charakterystyka poszczególnych kół przedstawia się następująco:
Zajęcia wyrównawcze z matematyki
Celem zajęć było wyrównywanie poziomu umiejętności i wiadomości z matematyki. Uczestniczyło w nich 6 uczniów.
Zajęcia wyrównawcze z przyrody
Cele zajęć - wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych oraz poprawa efektywności nauczania przyrody. Liczba uczniów – 6.
Zajęcia wyrównawcze z geografii
Cele zajęć – rozbudzanie w uczestnikach zainteresowania bogactwem krajobrazów świata oraz nauczenie się samodzielnego poszukiwania wiedzy i wiary we własne siły. Liczba uczniów – 4.
Zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego
Cele zajęć – utrwalenie i usystematyzowanie wybranych treści nauczania, które w diagnozie sprawiały uczniom największe trudności. Liczba uczniów – 4.
Zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe:
Koło matematyczne
Cele zajęć - rozbudzanie i kształtowanie zainteresowań matematycznych u uczniów oraz motywowanie do wykorzystania swoich uzdolnień w dalszej pracy. Liczba uczniów – 5. Uczestnicy koła: Gabriela Domaradzka i Tobiasz Kudła wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie „Omnibus Matematyczny 2012” i zakwalifikowali się do finału.
Koło biologiczno - geograficzne
Cele zajęć – rozwijanie zainteresowań naukowych i badawczych uczniów związanych z biologią i geografią poprzez aktywne formy samodzielnego dochodzenia do wiedzy, zdobycie umiejętności i wiadomości o otaczającym świecie oraz ich praktyczne wykorzystywanie w codziennych sytuacjach. Liczba uczniów – 5. Uczestnicy koła brali udział w konkursach interdyscyplinarnych z biologii i geografii oraz w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym.
Koło muzyczne
Cele zajęć – rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów, ćwiczenia śpiewu: solowego i wielogłosowego, rozwijanie poczucia rytmu, dykcji i intonacji, nauka od podstaw gry na perkusji, gitarze oraz keyboardzie. Liczba uczniów – 16. Uczestnicy koła brali udział w wielu konkursach i festiwalach piosenki. Największym sukcesem jest I miejsce zdobyte przez Bogusławę Oryszak, Natalię Sowę i Kamilę Stec w Przeglądzie Szkolnych Form Artystycznych na szczeblu powiatowym.
Koło teatralne
Cele koła – kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej, uczestnictwo w życiu kulturalnym szkoły i środowiska lokalnego. Liczba uczniów – 12. Zespół teatralny „Baja” zajął I miejsce w Gminnym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych – Domaradz 2012. Tobiasz Kudła zdobył tytuł najlepszego aktora. Mateusz Smela zajął I miejsce w konkursie recytacji w Przeglądzie Szkolnych Form Artystycznych – Blizne 2012.
Koło dziennikarskie
Cela koła – praca w zespole redakcyjnym, redagowanie artykułów, składanie i wydawanie gazetki szklonej, poznanie tajników pracy dziennikarza i gatunków dziennikarskich. Liczba uczniów – 4. Zespół redakcyjny wziął udział w powiatowym konkursie na „Szkolną gazetkę patriotyczno – społeczno – kulturalną”.
Koło fotograficzne
Cele zajęć – poznanie tajników fotografowania, nabycie umiejętności patrzenia na świat okiem obiektywu, odkrywanie i zapisywanie w pamięci aparatu piękna przyrody, Liczba uczniów – 10.
Koło informatyczne
Cele zajęć – utrwalanie i podnoszenie umiejętności związanych z edytorem tekstu, arkuszem kalkulacyjnym, programami do tworzenia prezentacji multimedialnych, nabycie umiejętności korzystania z portali internetowych oferujących usługi e-sprzedaży. Liczba uczniów – 20.
Koło plastyczno – artystyczne
Cele zajęć – rozwijanie twórczych postaw, wrażliwości ogólnych i plastycznych, nabywanie podstawowych umiejętności artystycznych, poznawanie różnych technik plastycznych. Liczba uczniów – 5 uczniów SP i 5 uczniów G.
Koło tańca współczesnego
Cele zajęć – nabycie umiejętności wykonywania zastosowania w układach choreograficznych podstawowych kroków aerobikowych oraz kroków tańca współczesnego, kształtowanie koordynacji ciała, estetyki i płynności ruchu. Liczba uczniów – 7.
Koło artystyczno – manualne
Cele zajęć – rozwijanie zainteresowań i zdolności, kształtowanie postawy twórczej, nabywanie umiejętności rękodzielniczych, przygotowywanie i wystawianie przedstawień z pacynkami i własnoręcznie wykonanymi kukiełkami. Liczba uczniów – 10.
Koło języka angielskiego
Cele zajęć – poznawanie kultury krajów anglojęzycznych, ich historii, tradycji, sposobu życia ludzi mieszkających w tych krajach, rozwijanie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim w mowie i piśmie. Liczba uczniów – 4.
Po prezentacji konferansjerzy zaprosili do obejrzenia występu teatralnego „Baja” na sztukę pt. „Bogowie Olimpu w naszych czasach”. Aktorzy mieli więc możliwość zaprezentować przedstawienie, którym zapewnili sobie I miejsce w Gminnym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych w Domaradzu.
W dalszej części przedstawiciele kół z języka angielskiego oraz biologiczno – geograficznego wystąpili z przygotowanymi wcześniej quizami. Ciekawe pytania, łamigłówki i zagadki dostarczyły publiczności mnóstwo radości.
Kolejnym punktem uroczystości był koncert zespołu muzycznego. Artyści wykonali kilka utworów przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Bogusia Oryszak wraz z chórkiem zaśpiewała piosenkę Maryli Rodowicz pt. „Niech żyje bal”, którą zajęła I miejsce w Festiwalu Szkolnych Form Artystycznych w Bliznem.
Nie zabrakło również tańców. Uczniowie zaprezentowali układ taneczny pt. „Spacer”, za który zostali nagrodzeni wielkimi brawami.
Uroczystość zakończyła Pani Dyrektor przemówieniem, w którym podziękowała gościom za przybycie, uczniom i nauczycielom za realizację projektu. Pani Dyrektor zaprosiła również do obejrzenia wystawy prac uczniów z kół: fotograficznego, plastyczno – artystycznego, artystyczno – manualnego i dziennikarskiego.