Egzamin składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego.
Dzisiaj uczniowie przystąpili do egzaminu z części humanistycznej, który sprawdza wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. Pierwsza część egzaminu, z historii i WoS-u, trwała 60 minut. Druga rozpoczęła się po 45-minutowej przerwie i trwała 90 minut.
Jutro uczniowie przystąpią do matematyczno-przyrodniczej części egzaminu. O godzinie 9 rozpocznie się część przyrodnicza, w której gimnazjaliści zmierzą się z zadaniami z biologii, chemii, fizyki i geografii. O 10:45 rozpocznie się część matematyczna. Pierwsza część egzaminu trwa 60 minut, a druga 90.
26 kwietnia odbędą się egzaminy językowe. Do podstawowej części mają obowiązek przystąpić wszyscy, część rozszerzona obowiązkowa jest dla uczniów, którzy uczyli się danego języka w szkole podstawowej, ale mogą do niej dobrowolnie przystąpić także ci uczniowie, którzy języka obcego w podstawówce się nie uczyli. Egzamin na poziomie rozszerzonym trzeba zdawać z tego samego języka co na podstawowym. Obie części egzaminu trwać będą 60 minut.
Tegoroczna edycja egzaminu różni się od poprzednich. Nowym rozwiązaniem jest podział poszczególnych części (humanistycznej i przyrodniczej) na dwie i wprowadzenie rozszerzonego egzaminu z języków.