• ZABAWA CHOINKOWA 2023

          • Karnawał, to  czas radości,  zabaw i tańca, a zabawa karnawałowa jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń w życiu szkoły. W tym roku na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej spotkali się uczniowie, rodzice i nauczyciele, aby wspólnie bawić się, tańczyć i świętować rozpoczęcie ferii zimowych.  Uczniowie gościli się przy suto zastawionych przez rodziców stołach oraz brali udział w różnych atrakcjach i konkursach przygotowanych przez Panią Beatę Pomykałę-Sapę. Po radośnie spędzonych godzinach każdy młody człowiek powrócił do domu z upominkiem w dłoni i uśmiechem na twarzy. Patrząc na zadowolone buzie chciałoby się krzyknąć: Niech żyje bal!

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WEGETARIANIZMU

          • 11 stycznia w naszej szkole był dniem nietypowym, ponieważ w ramach projektu „Topowo, ale Nietypowo” obchodziliśmy Światowy Dzień Wegetarianizmu. Głównym celem tego święta było  promowanie walorów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych stosowania bezmięsnej diety, oraz zwrócenie uwagi na korzyści płynące z wypełnienia jadłospisu warzywami.  Nie dość, że dzień przepełniony był wieloma nowinkami na temat zdrowego odżywiania, to jeszcze był to dzień bardzo smaczny. Najpierw uczniowie obejrzeli krótką prezentację o różnych zaletach i odmianach wegetarianizmu, a następnie projektowali zdrowe bezmięsne posiłki. Najbardziej inspirujące okazały się jednak zajęcia praktyczne. Wspólnie z wychowawcami uczniowie klas I-III i oddział przedszkolny wykonali pyszne przekąski owocowo- warzywne: tradycyjną i zdrową sałatkę jarzynową, kolorową i smaczną sałatkę owocową, oraz mocno witaminowy świeżo wyciskany sok.  Od dzisiaj już na pewno wszystkie dzieci wiedzą o tym, że diety wegetariańskie to nie dziwactwo, lecz posiłki bardzo zdrowe, przyjazne dla środowiska, oraz korzystne dla naszego organizmu. Zdrowo żyć to znaczy zdrowo się odżywiać.

          • KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY ZWIĄZANY Z ROKIEM MARII KONOPNICKIEJ

          • W związku z rokiem poświęconym Marii Konopnickiej w naszej szkole został zorganizowany konkurs w dwóch kategoriach wiekowych:

            Kl. 0 – III

            praca plastyczna, wykonana w dowolnej technice, przedstawiająca ulubionego bohatera utworu Marii Konopnickiej.

            Kl. IV – VIII

            test znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej, który został przeprowadzony 16 grudnia.

                        W kategorii I (kl. 0 – III) uczestniczyło 3 uczniów, a w kategorii II (kl. IV – VIII) – 11 uczniów.

            W kategorii przyznano następujące miejsca:

            I - Jakub Krowiak, kl. II

            II - Nikola Herbut, kl. 0

            III - Nikola Marszałek, kl. 0

            W kategorii II uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali test dotyczący życia i twórczości Marii Konopnickiej, który zawierał 26 pytań.

            W tej kategorii zwyciężyli:

            I miejsce – Paweł Szeligowski, kl. VIII

            II miejsce – Piotr Wolanin, kl. VI

            III miejsce – Karolina Domaradzka, kl. VI, Katarzyna Sowa,  kl. VI i Wiktor Bryś, kl. V

            Serdecznie gratulujemy!

          • ROZSTRZYGNIĘCIE XVI EDYCJI KONKURSU IPN

          •    Uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie pt. „Namaluj historię dziadków” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej- oddział w Rzeszowie. Naszą placówkę reprezentowali : Katarzyna Sowa-kl. VI, Bartłomiej Syrnik- kl. VI, Piotr Wolanin- kl. VI oraz Eryk Adam -kl. IV. Wykonali oni bardzo ciekawe prace plastyczne i je opisali. Tematyka dotyczyła  najnowszej historii Polski (1939–1989) i inspirowana była rozmową z osobą dorosłą. Prezentowałyone zdarzenia, w które bezpośrednio zaangażowane były osoby, których opowiadanie zainspirowało ucznia, lub inne wydarzenia z życia opowiadających, które uznali za szczególnie ważne dla dziejów Polski.Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

             

          • SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

          • Ferie zimowe to czas odpoczynku, relaksu i zabawy, niestety, jednocześnie jest to czas zwiększonego ryzyka niebezpiecznych wypadków i urazów. W ramach edukacji w tym kierunku naszą szkołę odwiedzili policjanci z Posterunku Policji w Domaradzu. Podczas spotkania z uczniami klas 0-3 nasi goście przypomnieli podstawowe zasady bezpieczeństwa, obowiązujące tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań.

            Gościom serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że ferie zimowe będą dla wszystkich aktywne, radosne, ale przede wszystkim bezpieczne.

          • PODZIĘKOWANIE

          •    Dyrektor, Rada Rodziców, Uczniowie SP im. Ojca Św. Jana Pawła II oraz Pani Sołtys i Stowarzyszenie BAL serdecznie dziękują społeczności lokalnej wsi Barycz oraz gościom za liczny udział w Orszaku Trzech Króli, Jasełkach i koncercie kolęd w wykonaniu scholi pod opieką Pani Kamili Stec.

                Wydarzenie to miało miejsce 6 stycznia 2023r. i było świadectwem jedności i wiary

              Dziękujemy również za liczne datki na rzecz uczniów naszej szkoły. Zebraliśmy kwotę 1107,50zł. Dziękujemy!!!

          • JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

          •    Tajemnicę Bożego Narodzenia przeżywamy każdego roku, a jednak ciągle jest ona dla nas niezwykła i wyjątkowa. Nie inaczej było i tym razem. Cała społeczność naszej szkoły z ogromnym zainteresowaniem i wzruszeniem uczestniczyła w przedstawieniu jasełkowym, które po raz kolejny przybliżyło nam wydarzenia sprzed 2000 lat. W bożonarodzeniowy klimat wprowadziła nas piękna scenografia, specjalnie przygotowane stroje i rekwizyty. Nie zabrakło postaci Świętej Rodziny, pasterzy, Mędrców ze Wschodu, aniołów, ale także współczesnych dzieci szkolnych, które pośpieszyły do szopki złożyć pokłon Jezusowi i podziękować za życie, zdrowie i piękno otaczającego świata. Scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka przeplatane były kolędami i pastorałkami, które wypełniały  nasze serca radością i wprowadziły w świąteczny klimat.

               Po występie pani dyrektor Małgorzata Wolanin, wójt gminy Domaradz pan Jan Kędra oraz ksiądz proboszcz Mariusz Pelc złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Następnie uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców i przybyli goście zasiedli do wigilijnego stołu.

              Występy w wykonaniu uczniów klas 0, 1, 4, 5 i 6 wprawiły uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Uroczystość stała się również okazją do wzmacniania więzi między uczniami, rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi. Była dla nas lekcją zadumy i refleksji.

              Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie Beata Pomykała-Sapa, Małgorzata Bogusz, Mariola Sowa i Joanna Sadowska, a w przygotowanie dekoracji włączyli się panowie Jakub Błaszczak i Marek Domaradzki.

          • "MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" W NASZEJ SZKOLE

          • 15 grudnia  2022 r. gościliśmy edukatorów MEiN z „Mobilnych Laboratoriów Przyszłości”, którzy poprowadzili  warsztaty w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów kl. IV-V i VI – VIII.

             Uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych  warsztatach: Druk 3D oraz Sztuczna inteligencja. Ekipa edukatorów wyposażona była w niezbędny sprzęt i materiały do przeprowadzenia zajęć z uczniami.

            Uczestnicy warsztatów nie tylko mieli okazję zapoznać się z ogromnymi możliwościami nowoczesnego  sprzętu, ale również zaproponować własne pomysły na wykorzystanie narzędzi „Laboratoriów Przyszłości”. To były niezwykle interesujące i kreatywne zajęcia.

            Uczniowie klasy VIII wykorzystali również nasz sprzęt: aparat cyfrowy Canon z kamerą wykonując zdjęcia i nagrywając filmiki.

          • MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA

          • 13 grudnia 2022 r. dostarczył uczniom naszej szkoły wielu pozytywnych wrażeń i emocji.

            Tego dnia dla wszystkich klas został zorganizowany wyjazd do kina Helios w Rzeszowie.

            Najmłodsze dzieci obejrzały film pt. "Bella i Sebastian" w reż. Pierre'a Core'a. Z dużym zainteresowaniem śledziły losy dziesięcioletniego chłopca i dzieje jego przyjaźni z psem, któremu uratował życie. Od tego momentu Sebastian i Bella, wielki, puchaty pies pasterski, stali się przyjaciółmi i wspólnie przeżyli niezwykłe przygody.

            Motyw prawdziwej przyjaźni poruszał także drugi film, który obejrzeli starsi uczniowie naszej szkoły. "Mecz o wszystko", w reż. Camiela Schouwenaara, to poruszająca historia Dylana, który z wielkim zaangażowaniem wraz z ze swoim przyjacielem Youssefem przygotowywał się do turnieju piłki nożnej. Jednak jego plany i nadzieje związane z karierą piłkarską przerwał nagle nieszczęśliwy wypadek. Wszyscy z zapartym tchem obserwowali wewnętrzną walkę bohatera i jego próby odnalezienia się w nowej, lecz jakże trudnej rzeczywistości.

            Oba filmy, ukazujące różne oblicza przyjaźni, skłoniły uczestników wyjazdu do refleksji nad wartością przyjaźni w życiu człowieka.

            Po mikołajkowym seansie filmowym wszyscy udali się na smaczne przekąski do McDonald'sa.

            Wyrażamy swoją wdzięczność Panu Wójtowi Gminy Domaradz za środki finansowe oraz zarządowi Rady Rodziców za organizację tego wyjątkowego wyjazdu.

          • WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE

          • Jak co roku 6 grudnia był dniem szczególnej radości dla uczniów, zarówno tych najmłodszych, jak i troche starszych, a nawet dla nauczycieli. Stało się tak za sprawą odwiedzin Świętego Mikołaja. W tym roku jednak do naszej szkoły przybył nie jeden, nie dwóch, ale aż trzech Mikołajów! Najmłodsi uczniowie twierdzą, że jeden był prawdziwy, a dwaj pozostali to pomocnicy Świętego. Jak było naprawdę nikt do konca nie wie, ale każdy może spróbować rozwikłać zagadkę oglądając zdjęcia ze spotkania w galerii zdjeć. 

          • ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • Kiedy wieczór andrzejkowy rzuci na nas swoje czary, wróżbie wierzyć jest gotowy, każdy nawet niedowiarek… 

            W dniu 24 listopada uczniowie i przedszkolaki naszej szkoły więli udział w tradycyjnej zabawie zwanej  „Andrzejkami”. Temu wydarzeniu towarzyszyły konkursy, zabawy i wróżby. Wszystko to odbywało się w rytm tańców i śpiewów. Uczniowie z uśmiechem na twarzy chętnie brali udział w magicznym rytuale andrzejkowym. 

            Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

          • SZKOŁA DO HYMNU

          • Nasza szkoła również przyłączyła się do powyższej akcji. za wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu" otrzymaliśmy dyplom.

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          •     21 listopada na całym świecie obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości  i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. 

               Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hello World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste: Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

               W ramach realizacji projektu Topowo, ale Nietypowo uczniowie klas młodszych naszej szkoły ochoczo świętowali ten dzień. Podczas przeprowadzonych zajęć dowiedzieli się: co to jest życzliwość i jak ją okazywać. Po obejrzeniu specjalnej prezentacji oraz filmu o Puchatym i Kolczastym dzieci odpowiadały na pytania i przygotowywały plakat o tym, z czym kojarzy im się życzliwość. Najwięcej radości przyniosły przygotowane wcześniej kartki życzliwości, które zostały ukryte w specjalnej skrzynce. Każdy uczeń mógł w ten sposób podarować drugiemu odrobinę radości i uśmiechu. Przez cały dzien na lekcjach i podczas przerw dzieci starały się być uprzejme względem siebie, pozdrawiały się wzajemnie, uśmiechały, a podczas zajęć wykazywały się kreatywnością i wrażliwością na drugiego człowieka. Był to bardzo miło spędzony dzien w naszej szkole. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi wraca do nas z nadwyżką. 

          • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI PATRIOTYCZNEJ

          • 14 listopada w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Wzięli w niej udział uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych.

            W kategorii I, kl. IV - V:

            Eryk Adam, Miłosz Kozubek, Wiktor Bryś, Nikodem Herbut, Kacper Kustra;

            w kategorii II, kl. VI- VIII:

            Karolina Domaradzka, Milena Folcik, Katarzyna Sowa, Paulina Sulej, Martyna Sulej, Bartłomiej Syrnik, Wojciech Wojewoda, Piotr Wolanin i Arkadiusz Nykiel.

            Wszyscy uczestnicy konkursu pięknie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Zadbali przy tym o odpowiednią siłę głosu, tempo mówienia, głośność i intonację, a także o artystyczną formę przekazu. Jury konkursu, któremu przewodniczyła Pani Dyrektor Małgorzata Wolanin, nie miało zatem łatwego zadania przy wyłonieniu zwycięzców. A oto i oni:

            W kategorii I:

            I miejsce - Kacper Kustra,

            II miejsce  - Wiktor Bryś,

            III miejsce - Miłosz Kozubek.

            W kategorii II:

            I miejsce - Karolina Domaradzka,

            II miejsce - Milena Folcik,

            III miejsce - Paulina Sulej

            wyróżnienie - Piotr Wolanin.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, a za zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej w Domaradzu, trzymamy kciuki!

          • "MAGICZNY KUFER PRZECHODNI"

          • W ramach wieloletniego programu "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję "magicznego kufra przechodniego".

            W dwóch pięknych kufrach, przygotowanych przez uczniów kl. IV, zebraliśmy bajki i książki, które są własnością uczniów kl. 0 - III oraz kl. IV - VIII. Zbiór ciekawych publikacji odtąd będzie wymieniany między klasami. Dzięki temu uczniowie mają możliwość wypożyczyć koleżankom i kolegom swoje książki.

            Akcja "magicznego kufra przechodniego" ma na celu promocję i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

          • "SZKOŁA DO HYMNU"

          • W dniu 10 listopada 2022r. nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". Celem akcji jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.  O symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i przedstawiciele rady rodziców z flagą Polski w ręku, dumą w sercu i powagą na twarzy odśpiewali uroczyście Hymn Narodowy. 

          • OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • ​​

            ​​​​​​   11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W tym roku minęły 104 lata od tego wydarzenia, więc, jak co roku, nasza społeczność szkolna należycie uczciła ten szczególny dla każdego Polaka dzień. W dniu 10 listopada uczniowie klas IV, V, VI i VIII pod kierunkiem nauczycieli historii Pana Adama Steca i Pani Marii Gotfryd zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, złożony z wierszy i piosenek upamiętniających trudne losy rozbiorowej Polski i jej drogę do niepodległości. Narratorzy i recytatorzy zaprezentowali prawdziwą lekcję historii, w której zostały przywołane rozbiory, powstania narodowe, postawy wielkich Polaków, a także działania narodu polskiego. 

              Podczas uroczystości głos zabrala Pani dyrektor Małgorzata Wolanin, która przypomniała zgromadzonym, jak ważna jest dla Polaków data 11 listopada i pamięć o pokoleniach, które wywalczyły suwerenność naszego kraju.

               Po zakończonym przedstawieniu cała społeczność szkolna w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" odśpiewała cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego".

              Uroczystość była nie tylko artystycznym  pokazem, lecz także wzruszającą lekcją historii i patriotyzmu oraz hołdem dla tych, którzy dla Ojczyzny poświęcili swoje życie.

          • SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE TEATRU "KURTYNA"

          • W dniu 4 listopada odwiedzili nas aktorzy najstarszego teatru profilaktycznego w Polsce-  Teatru "Kurtyna" z Krakowa. Widowiska przedstawione przez artystów prezentowały zagrożenia na jakie narażony jest współczesny młody człowiek i zawierały wartościowe przesłanie. 

            Uczniowie klas IV-VIII z zainteresowaniem obejrzeli spektakl pt.,,Przesłuchanie ", który poruszał takie treści jak profilaktykę zachowań ryzykownych i troskę o własne bezpieczeństwo w relacjach opartych o kontakty w Sieci. Młodzież dowiedziała się również o konsekwencjach prawnych wynikających z cyberprzestępczości.

            Najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III wzięli udział w spektaklu pt: ,,Zaczarowany Eliksir”, podczas którego poznali tajniki kulturalnego zachowania i dowiedzieli się co to jest empatia i szacunek dla słabszych. Poznali także dobre i złe strony Internetu.

            Występy artystów spotkały się uwagą i poruszeniem wśród uczniów. Dzięki ciekawym treściom, ekspresyjnej grze aktorskiej oraz interakcji artystów z publicznością wszyscy świetnie się bawili i jednocześnie uczyli właściwych postaw i wzorców zachowań. 

          • SZKOŁA PAMĘTA- WYCIECZKA NA CMANTARZ

          • W dniu 2 listopada uczniowie klas 0-III wraz z wychowawczyniami i księdzem proboszczem w ramach akcji "Szkoła pamięta" wybrali się na cmentarz parafialny celem uczczenia pamięci zmarłych.

            Podczas pobytu na cmentarzu uczniowie modlili się w ciszy i zadumie oraz zapalili znicze na grobie księdza proboszcza i nauczycieli z naszej szkoły. 

            Kolejnym punktem wycieczki było odszukanie i zapalenie znicza na grobie opuszczonym oraz grobach dzieci. 

            Spacer alejami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem.